środa, 3 lipca 2013

Na rozdrożach dziejów

Share it PleaseNa rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne - Andrzej Wielowieyski     "Na rozdrożach dziejów. Historie prawdziwe i alternatywne" to książka historyczna Andrzeja Wielowieyskiego. Jest to żołnierz AK, ekonomista, publicysta, redaktor i działacz klubów Inteligencji Katolickiej.
     To książka historyczna, ale inna od wszystkich. Są w niej zawarte fakty i autentyczne wydarzenia, ważne momenty w historii Polski, jednak pokazane z nieco innej perspektywy.  Autor stara się pokazać czytelnikowi, jak  mogły potoczyć się przełomowe momenty historyczne gdyby postąpić inaczej, zmienić bieg wydarzeń lub taktykę. W ten sposób autor opisuje mnóstwo zdarzeń.
     Książka jest podzielona na osiem rozdziałów. Opowiadają one o takich wydarzeniach jak Bitwa pod Grunwaldem, Solidarność, II wojna światowa, ale nie tylko.
Mnie szczególnie zainteresował  rozdział o II wojnie światowej, bo to chyba wciąż kontrowersyjny i burzący temat.      
     Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji, np. tego, że Francuzi mieli znaczący wpływ na sytuację w czasie wojny i według autora, mogli powstrzymać ostateczne wydarzenia.
     Lektura tej książki pozwoliła mi też na przypomnienie sobie wielu istotnych dat w historii Polski, ale też i na poznanie wydarzeń, o których wcześniej nie słyszałam. Teorie i poglądy autora były momentami trudne do ogarnięcia, ale przede wszystkim ciekawe i jak się okazuje, często jego zdaniem, można było zapobiec wielu nieszczęściom i rzezi.
     Nie jest to jednak lektura lekka. Trzeba się jednak trochę znać na historii, kojarzyć daty i mocno skupić, jeśli jednak poświęci się trochę czasu, można nauczyć się wielu cennych rzeczy. Nie zapamiętałam wszystkiego, jednak trochę z tej książki pozostało w mojej pamięci i cieszę się, że uzupełniłam swoją wiedzę, bo po to przede wszystkim są takie książki.
     Czasami tylko denerwowała mnie pewność siebie Wielowieyskiego. Niektóre jego poglądy choć mądre, starał się przekazać w zbyt pewny siebie sposób. Czytając miałam wrażenie, że nie przyjmuje on innego zdania niż jego własne. Jednak to tylko moje odczucie i możliwe, że wielu czytelników będzie miało inną opinię.
     Nie czytałam książki od deski do deski, bo to nie jest odpowiednia lektura do takiego sposobu czytania. Raczej sięgałam po rozdziały, które mnie interesowały, skakałam po książce, i tak właśnie polecam ją czytać, bo zmuszając się do czytania nieinteresującego nas tematu, zniechęcamy się do lektury.

Autor: Andrzej Wielowieyski
Wydawnictwo: TRIO
Liczba stron: 335
Ocena: 4/6

Za książkę dziękuję wydawnictwu TRIO:

10 komentarzy:

 1. Właśnie jej poszukuję na stronie wydawnictwa. Lubię takie publikacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także lubię tego typu publikacje. Lubię historię, dlatego cenię sobie takie książki:) Jeżeli chodzi o Wydawnictwo Trio, to naprawdę można znaleźć wiele ciekawych książek historycznych i socjologicznych w ich ofercie:)

   Usuń
 2. Kiedyś czytałam książkę w której pokazano alternatywną wizję II wojny światowej. To była ciekawa lektura. I do tej bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także kiedyś czytałam książkę na ten temat i bardzo mnie wciągnęła:) Powyższą pozycję polecam:)

   Usuń
 3. Tym razem jednak podziękuję, gdyż szukam teraz książki o bardziej wakacyjnym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię czytać o historii alternatywnej. Tylko boję się, że kiedyś pomiesza mi się ona z prawdziwą historią i już nie będę wiedziała co jest prawdą! :D
  Widzę, że współpracujesz z wyd. Trio, gratuluję i zazdroszczę. Nie wiem jak tego dokonałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czasami mam takie obawy, ale na razie jeszcze nic mi się nie miesza:)
   Dziękuję:) Współpracuję z tym wydawnictwem od pewnego czasu, z czego bardzo się cieszę, bo lubię wydawane przez nie książki:)

   Usuń
 5. Ciekawie ją przedstawiłaś. W niektórych książkach tego typu także czytam tylko poszczególne rozdizały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)Myślę, że taka forma lektury jest najlepsza w takich przypadkach:)

   Usuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)