środa, 3 lipca 2013

Ciotki

Share it Please


     „Ciotki” Anny Drzewieckiej, to zbiór wspomnień, które autorka napisała jako dorosła kobieta, ale z perspektywy dziecka. W książce mamy przedstawioną chronologicznie historię jej rodziny, a w szczególności wspomnienia dotyczące jej ciotek. Każdy z rozdziałów opowiada o którejś z nich, ale nie tylko. Mamy także rozdziały poświęcone m.in. zwierzętom, jakie pojawiły się w życiu autorki, dziecięcym przyjaźniom, wakacjom, dziadkom.
     Jednak to właśnie tytułowe „ciotki” królują w tej króciutkiej książce. Było ich osiem. Każda z nich była inna i wniosła coś do życia Drzewieckiej. Każdą z nich autorka, zapamiętała na swój sposób i tak je przedstawiła. Czytając książkę, dowiadujemy się wiele nie tylko na temat członków rodziny pisarki, ale i o niej samej.
     „Ciotki” Anny Drzewieckiej to niezwykle ciepła, rodzinna książka. Czytając ją przeniosłam się z powrotem do okresu beztroskiego dzieciństwa i do wspomnień dotyczących moich własnych ciotek. Wróciły do mnie piękne chwile, które są bezcenne i tkwią w moim sercu i pamięci. Jestem szczęśliwa, że miałam okazję przeczytać tak cudowną historię, która pozwoliła oderwać mi się od rzeczywistości i dzięki której znów mogłam poczuć się dzieckiem. Wróciły wspomnienia o miejscach, ludziach, zwierzętach, które przewinęły się przez całe moje dotychczasowe życie.
Przypomniałam sobie smak najlepszych pierogów na świecie, zrobionych przez ciocię Bożenkę, oraz niezwykłe historie o drugiej wojnie światowej i podróżach po świecie, opowiedzianych przez ciocię Zosię. Przypomniałam sobie jaka wesoła i pełna życia była ciocia Krysia, oraz jaka surowa i apodyktyczna była ciocia Bronia. Jedne ciotki odeszły, inne pozostały. Dzięki temu, że miałam i mam ogromną rodzinę, tych ciotek było i jest mnóstwo. Jednak najbardziej ukochane i tak były moje babcie:)
     Podsumowując, „Ciotki” to książka, która nie ma zwrotów akcji, zawiłej fabuły, lecz posiada wiele cennych, nostalgicznych historii, przynosi ciepło, radość, smak dzieciństwa. Pozwala się odprężyć, zanurzyć w myślach. Mimo, że książka nie jest wybitnym arcydziełem, to będę do niej wracać z wielką przyjemnością.

Autor: Anna Drzewiecka
Wydawnictwo: M
Ilość stron: 150
Ocena: 5/6Za ksiazkę dziękuję serdecznie Wydawnictwu M:

23 komentarze:

 1. Czytałam wiele pozytywnych recenzji na temat tej pozycji i stwierdziłam, ze muszę ja przeczytać. Mała ilość stron, więc na pewno szybko ją pochłonę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością szybko ją przeczytasz. Mi książka zajęła jeden wieczór:)
   A co do recenzji, to także widziałam wiele pozytywnych, dlatego byłam strasznie ciekawa tej pozycji. Nie zawiodłam się i bardzo przyjemnie mi się czytało:)

   Usuń
 2. Idealna pozycja na lato. Będę miała ją zatem na uwadze, jak tylko uporam się z moim recenzenckim stosikiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie na lato:)Lekka i przyjemna:)

   Usuń
 3. Od wielu lat w otoczeniu pewnych drzew czuję się lepiej, w pobliżu innych nie czuję tego " czegoś" " Warto wzbogacić swoje doświadczenia spostrzeżeniami innych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja np. dobrze czuje się w otoczeniu brzóz:)Uwielbiam te drzewa:)

   Usuń
 4. Nie w tym miejscu komentarz - przepraszam

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś miłego na wakacje:) Swoją drogą tyle ciotek... Ja mam tylko 3...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam ich mnóstwo:) Trzy to tylko od strony mojej mamy:)A gdzie reszta...hehe:)

   Usuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej książki, chętnie ją przeczytam jeśli tylko będzie taka okazja ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę przyjemnej lektury:) Ciekawa jestem Twoich wrażeń:)

   Usuń
 8. Miałam okazję przeczytać tą książkę i również jestem do niej pozytywnie nastawiona :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. We mnie ta książka wywołała wiele emocji i wspomnień. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się:) Książka jest taka "domowa".

   Usuń
 10. Początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona do tej książki, jednak im więcej czytam recenzji tym bardziej mam ochotę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam:) Książka jest warta uwagi:)

   Usuń
 11. książka na listę do przeczytania:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie na konkurs

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)