środa, 4 września 2013

Tylko razem z córką

Share it Please
Tylko razem z córką - Betty Mahmoody     "Tylko razem z córką" to powieść na faktach, historia życia samej autorki Betty Mahmoody. Kobieta jest amerykanką, założycielką fundacji One World: For Children, która zajmuje się opieką nad dziećmi z małżeństw mieszanych. Ta książka jest drugą w dorobku autorki, po "Z miłości do dziecka". Co jednak ciekawsze, jest to historia wielu osobom już znana, bo pierwsze wydanie tej książki miało miejsce niemal dwadzieścia lat temu, obecne jest nową wersją, poprawioną i "odświeżoną".
      Betty Mahmoody ma dobrego, zwyczajnego męża, Irańczyka Mudiego, oraz cudowną czteroletnią córeczkę. Podczas wakacji postanawiają odwiedzić rodzinny kraj Mudiego i jego bliskich. Jest 3 sierpnia 1984 roku i Betty nawet nie wie, że w Iranie przyjdzie jej pozostać nieco dłużej niż planowała. Spędzi tam bowiem osiemnaście miesięcy.
     Powrót do rodzinnego kraju zmienia jej męża  z czułego i troskliwego, w despotę, władczego i okrutnego. Mieszkający od dwudziestu lat w Ameryce lekarz, nie przypominał surowych Irańczyków znanych z telewizji czy reportaży w prasie. Jednak mimo swego powierzchownie łagodnego usposobienia, zdarzało mu się przejawiać nieco niepokojące zapędy do małostkowości czy kontroli. Jednak na co dzień, żyjąc spokojnie w Stanach, takie oznaki bierze się raczej za cechy charakteru niż za skłonności do terroru na rodzinie. Jednak powrót w rodzinne strony i wpływy jego rodziny, wyciągają na wierzch wszystkie najgorsze cechy i skłonności Mudiego. Z dnia na dzień staje się wrogiem nie tylko dla Betty, ale i dla ich córki Mahtob. Kobieta zdaje sobie sprawę, że w nowym otoczeniu i z dala od swojego kraju, została zupełnie sama, a na szali leży życie nie tylko jej samej, ale i jej dziecka, a to dla niej priorytet. Mudi rozpoczyna swą tyranię, kontroluje Betty i Mahtob. Dotąd spokojny, w Iranie stosuje wobec Betty przemoc fizyczną, zakazuje wszelkich wyjść, organizuje życie jej i córce. W jego działaniach ochoczo wtóruje mu jego rodzina, popierająca go i szczerze nienawidząca Betty. Amerykanka popada w depresję spowodowaną nagłym terrorem, szokiem kulturowym, brakiem wsparcia i nadziei.
     Jednak miłość do córki nie pozwala Betty na akceptację takiego życia. Rozpoczyna walkę o powrót do Stanów, gdzie czeka jej rodzina. Mimo strachu i osamotnienia, kobieta chwyta się każdej szansy na powrót do domu, prosi o pomoc zarówno zwykłych ludzi jak i konsulat. Pomoc uzyskuje z niespodziewanego źródła i udaje jej się powrócić do rodziny, odzyskać wolność i wiarę w lepsze jutro.
     "Tylko razem z córką" to bardzo trudna emocjonalnie powieść. Autorka jest zarazem bohaterką książki, co potęguje współczucie. Podczas czytania niejednokrotnie łza kręciła mi się w oku, ale i narastał we mnie gniew i żal na sytuację kobiet takich jak Betty, ale i na mężczyzn takich jak Mudi. To bardzo wzruszająca i refleksyjna powieść, na pewno dla osób o silniejszych nerwach.
     Autorka bardzo dokładnie opisuje nie tylko swoją sytuację, położenie w rodzinie Irańczyka, ale i kulturę Iranu, kraj, ludzi. To czasami było naprawdę obszerne, ale ważne, bo pozwalało wczuć się bardziej w fabułę, zrozumieć wiele wątków tej historii. Jest to jedna z bardziej przejmujących i dramatycznych powieści tego typu, z dobrym, szczęśliwym zakończeniem, choć jest ono chyba bardziej początkiem nowego życia bohaterki.
     Mało kto wie, że na podstawie tej historii, nakręcono film fabularny z Sally Field i Alfredem Moliną w rolach głównych, a w 2002 roku powstał dokument "Without My Doughter", czyli historia z punktu widzenia ojca, Mudiego. Sama książka zaś sprzedała się w 8 milionach egzemplarzy i uzyskała wiele ważnych nagród i do dzisiaj jest ważną częścią literatury opartej na faktach. Polecam wszystkim tę książkę jak i film, bo to historia, którą warto znać. Z racji tego, że nigdy nie oceniam tego typu powieści, dzisiaj także bez oceny.

W czwartek 5 września na stacji CBS Europa o godz. 16 oraz w sobotę 7 września o 14.15, można obejrzeć wyżej wspomniany film na podstawie tej właśnie książki.

Autor: Betty Mahmoody
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 516


11 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że uda mi się poznać tę historię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Juz samo to, ze ksiazka napisana jest na podstawie prawdzowych faktów, bardzo mnie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca historia. Mam ochotę ją poznać bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cenię sobie literaturę oparta na faktach :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ale mnie zachęciłaś! Koniecznie muszę się zapoznać z lekturą!

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam niedawno tę książkę w zapowiedziach wydawniczych. Po przeczytaniu krótkiego opisu fabuły stwierdziłam, ze bardzo chciałabym ja przeczytać. Po zapoznaniu się z Twoją recenzją jeszcze bardziej utwierdziłam się w tym przekonaniu. Jestem przerażona, jak człowiek w innych warunkach potrafi się zmienić. Niewiarygodne, ale prawdziwe i fascynujące...

  OdpowiedzUsuń
 7. zapisałam sobie tytuł...teraz tylko muszę poczekać na lepszy czas i moment aby ją przeczytać! zachęciłaś świetnie, a wygląd bloga - bomba - chwilę mnie nie ma a tu takie zmiany;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest naprawdę bardzo dobra, nie znam osoby, której by się nie spodobała, a wielu moich znajomych ją czytało:)
   Dzięki za miłe słowa! Cieszę się, że nowy wygląd bloga Ci się podoba. Jeszcze nie jest skończony, bo wciąż nad nim pracuję, ale na razie słabo z czasem, więc na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze poczekać:)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 8. You could reseal chip bags, vacuum google.com seal pie crust without stressing the Click Here sealing procedure may squash the REVIEW & RECIPE: BASS PRO SHOPS REDHEAD VACUUM SEALER soft crust as well as keep it in the freezer Vacuum Sealer along with splitting raw meat right into Vacuum Sealer 2017 items, seal them to place in freezer.

  OdpowiedzUsuń
 9. The style is such that it isn't really mobile page.tl/ So, if you take a trip often and want Click Through to This Article to carry portable high chair along, this The Battle of the Best High Chair might not be an appropriate choice.

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)