środa, 28 stycznia 2015

Kroniki raka

Share it Please
http://www.wielkalitera.pl/www-data/_photo/pozycja/kroniki-raka-390.jpg     Ta książka jest dla mnie jedną z najważniejszych i najciekawszych z pośród wszystkich, jakie udało mi się pozyskać do swojej domowej biblioteczki w tym roku. Dotyka tematu ciężkiego i przygnębiającego, ale jednocześnie tak intrygującego cały świat. To próba odpowiedzi na jedną z największych zagadek ludzkości, czym jest rak i czy da się go powstrzymać?
     Autorem jest człowiek, który zna się na tej chorobie jak nikt inny z paru względów. Nie tylko poświęcił spory kawałek życia na wdrożenie się w świat tej choroby, ale i przeżył spotkanie z nią, kiedy zachorowała jego ukochana żona. To właśnie to wydarzenie zapoczątkowało żmudne badania George'a Johnsona, które doprowadziły go do wielu pytań, a co zaskakujące, także i do mnóstwa dotychczas nieodnalezionych odpowiedzi.
     Opis książki mówi o tym, że praktycznie każda rodzina spotyka się z nowotworem i rzeczywiście. Rozglądając się po swoich krewnych, znajomych, przyjaciołach nie trudno wyliczyć kto miał do czynienia z rakiem. W moim otoczeniu jest to niestety temat bardzo dobrze znany i obecny, tym bardziej zaciekawił mnie sposób, w jaki autor podszedł do tematu. Nie tylko wprowadził czytelników w swój prywatny świat, pozwalając na zapoznanie się z jego emocjami, uczuciami i lękami, ale i w niezwykle łatwy sposób przeprowadził przez trudne do zrozumienia naukowe definicje. Na temat nowotworu powstało tysiące publikacji i artykułów, jednak są one zbyt skomplikowane dla zwykłych ludzi i chorych, a Johnson przedstawił je bez zbędnych terminów i wywodów, przytaczając jedynie najważniejsze fakty.
     Dla mnie jest to wręcz obowiązkowa pozycja, którą polecam wszystkim, nie tylko osobom chorym lub ich otoczeniu. To poradnik, i encyklopedia nowotworu w jednym, napisana szczerze, przez osobę, która doświadczyła tej choroby na własnej skórze. To empatyczne nastawienie da się odczuć na każdej stronie i mimo, że oczywiście autor nie odpowiedział na każde pytanie jakie do tej pory postawiono na ten temat, to jednak powieść daje pewną siłę i nadzieję, pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Myślę, że warto do niej zajrzeć.

Autor: George Johnson
Wydawnictwo: Wielka litera
Liczba stron: 270
Ocena: 6/6

4 komentarze:

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)