sobota, 30 listopada 2013

Trzej muszkieterowie

http://s.lubimyczytac.pl//upload/books/53000/53672/352x500.jpg     Większość powieści "wiekowych", nie jest dobrze oceniana po latach. Mimo nowych wydań, odświeżenia stylu, drobnych poprawek czy znaczących zmian językowych, wiele powieści, które kiedyś świeciły tryumfy, dziś nie trafia do czytelników, wiele osób zarzuca im schematyczność, nudę lub niezrozumiałość. Są jednak w tej grupie książki, które mają na swoim koncie wiele nowych edycji, wspaniałych szat graficznych i mnóstwo odświeżanych wersji, które niezmiennie zachwycają czytelników i właściwie nie trzeba w nich nic zmieniać, bo i tak odnoszą sukcesy, sięgają po nie czytelnicy z różnych grup wiekowych, o różnych upodobaniach literackich i wszyscy zgodnie twierdzą, że są to lektury ponadczasowe. Jedną z takich książek przedstawię dzisiaj.
     "Trzej Muszkieterowie" to tytuł znany nie tylko z książki, ale i z niezliczonej ilości filmów i seriali, jakie nakręcono na podstawie tej wspaniałej powieści. Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że to właśnie ta historia jest inspiracją, na której wzorowano się tworząc późniejsze filmy i książki, cały gatunek przygodowy. i nic dziwnego, bo Aleksander Dumas zawarł w swej powieści wszystko, czego potrzebuje czytelnik by książka pozostała z nim jeszcze długo po skończeniu lektury, przygodę, akcję, nieprzewidywalność i humor. Samego autora nie muszę chyba przedstawiać, bo i jego nazwisko jest właściwie klasyką w literaturze, które kojarzy się z największymi dziełami jak "Hrabia Monte Christo". Ten francuski pisarz miał syna, który również parał się pisarstwem i poniekąd powtórzył sukcesy ojca swoim dziełem "Dama Kameliowa". Obaj byli bardzo utalentowani i wyznaczali nowe kanony jeśli chodzi o pisarstwo.
     "Trzej Muszkieterowie" to historia wręcz baśniowa i tak właśnie się ją odczuwa. Przygody młodych, walczących o dobro przyjaciół, mnóstwo akcji i potyczek, fantastycznie rozpisane sceny walk i rozprawiania się z wrogami, do tego mnóstwo drugoplanowych bohaterów, którzy nadają całości klimat i charakter. Książka jest idealnym obrazem bajki o dobrych bohaterach zwalczających zło. Oczywiście nie mogło zabraknąć także postaci pięknej damy Milady, która wprowadziła "księżniczkowy" akcent do całości. Autor posłużył się całą gamą charakterystycznych bohaterów, mamy tu paru pijaczków, głupiego Króla, zwariowanych Atosa, D'Artagnan, Aramisa i Portosa, prawdziwą femme fatale i wiele więcej.
     Książka ma pół tysiąca stron, ale pochłania się ją błyskawicznie nie zważając na język  i styl charakterystyczne dla dawnych powieści. Jest to emocjonująca, zabawna i wciągająca przygoda, z dobrze wykreowanymi bohaterami, których nie sposób nie polubić. Polecam wszystkim tą klasykę gatunku, którą warto znać, a nawet mieć w domowej biblioteczce.

Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: ISKRY
Liczba stron: 500
Ocena: 5/6
http://staradobraksiazka.pl/

2 komentarze: