poniedziałek, 25 listopada 2013

Jedna rzecz

Share it Please
Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć - Gary Keller      W dzisiejszych czasach cywilizacja robi coraz większy postęp, pojawia się coraz więcej innowacyjnych wynalazków, a ludzie gromadzą wokół siebie coraz więcej przedmiotów. Choć właściwie mamy już wszystko co potrzebne jest do życia, wciąż otaczamy się urządzeniami elektrycznymi, nowymi komputerami, telefonami, kupą mebli, ubrań i innych tak naprawdę zbędnych przedmiotów. Wciąż mało nam rzeczy materialnych, ale i nie tylko, bo dążymy także za władzą, lepszym statusem, sławą, poważaniem itd.
      Autorzy książki "Jedna rzecz", próbują pokazać nam, że tak naprawdę liczy się jedna rzecz. Dla każdego będzie ona inna, każdy będzie cenił coś innego. Jednak to do czego powinniśmy dążyć, to jedna cenna rzecz, która zdefiniuje nas samych, nasze życie i pokaże nam samym, że nasze życie już jest kompletne, wartościowe i cenne. Tą jedną rzeczą niekoniecznie będzie coś materialnego, może to być np. uczucie, takie jak choćby miłość czy spokój.
     Gary Keller i Jay Papasan zaznaczają jednak, że nie chodzi o porzucenie wszystkiego i życie w ubóstwie niczym asceci. Tu chodzi o to, żeby robić wiele rzeczy porządnie, a nie szybko i byle jak, aby skupić się na jednej wykonywanej czynności, jednej rzeczy, jednym uczuciu i starać się zrobić to najlepiej jak umiemy.
     Choć może się to wydawać trudne i dziwne, jest tak tylko na początku. Ta książka choć wydaje się mówić o zagadnieniach trudnych, skomplikowanych, to tak naprawdę jest to nauka o rzeczach najprostszych, uczy jak skupić się na jednym aspekcie życia, tak, by docenić to co mamy, czasem jednak trudno jest odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest naszą jedną rzeczą. Na to też autorzy znajdują rozwiązanie. W odpowiednim rozdziale pomagają zastanowić się nad tym aspektem. Jedna rzecz może dotyczyć wielu sfer życia, zarówno tego duchowego, jak i zdrowia, relacji, życia osobistego, pracy czy finansów. Wystarczy zastanowić się nad tym, w którym dziale chcemy coś zmienić, a potem zadać sobie pytanie, czego w danej dziedzinie najbardziej chcemy/czego nam brakuje. To klucz do odnalezienia odpowiedzi.
     Z początku myślałam, że jest to kolejny, typowy poradnik mówiący o tym co w życiu najważniejsze, jednak bardzo się myliłam. To niezwykła książka o trudnej do opisania tematyce, która zmienia sposób patrzenia na wiele rzeczy, układa wszystko w głowie i daje do myślenia. Z tego tytułu korzystają nawet studenci psychologii, a to chyba najlepsza rekomendacja. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy nie lubią stereotypowych poradników, ale chcą coś ambitnego i ciekawego do poczytania.

Autor: Gary Keller, Jay Papasan
Wydawnictwo: Galaktyka
Liczba stron: 230
Ocena: 6/6
http://www.galaktyka.com.pl/

3 komentarze:

  1. Ogólnie nie przepadam za poradnikami, ale skoro piszesz, że warto:) Zastanowię się:)

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawa pozycja! przyjrzę się jej gdyż tak po prostu dla siebie interesuję się psychologią;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Może kiedyś. Na razie ją sobie odpuszczam ;)

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)