wtorek, 26 listopada 2013

Uczta lodu i ognia

Share it Please
Uczta lodu i ognia - Chelsea Monroe-Cassel     Powieści na podstawie znanych seriali czy filmów telewizyjnych, to już dziś zjawisko normalne. Powstaje mnóstwo literackich adaptacji, często pisanych przez twórców scenariuszy! Jednak chyba żaden serial dotąd nie doczekał się książki nie tyle o bohaterach, akcji czy fabule, ale o kulinarnych upodobaniach postaci. Teraz jednak to się zmieniło, za sprawą pewnej popularnej i niezwykle cenionej sagi telewizyjnej "Gra o tron", na podstawie której dwie autorki, Chelsea Monroe-Cassel i Sariann Lehrer, stworzyły książkę kucharską dla wszystkich jej miłośników z unikatowym wstępem Georga R.R. Martina, samego autora sagi! Książka tym bardziej warta jest uwagi, że jej autorki to nie zawodowe pisarki, lecz kulinarne blogerki i wielbicielki fantasy.
     Nie mogę nie wspomnieć o wydaniu tej wielkiej księgi przepisów, bo format książki jest spory, okładka twarda i bardzo zachęcająca, z udekorowanym i ucharakteryzowanym wizerunkiem nakrytego stołu na okładce. W środku jednak jest jeszcze lepiej. Wszystko otwiera wstęp Martina, następnie autorki szczegółowo opisały średniowieczną kuchnię i potrawy, a co najważniejsze, podały zamienniki wielu warzyw i mięs, których dziś już się nie jada lub nie sprzedaje w każdym supermarkecie i tak np. gołębie można zamienić na kaczki.:) Oczywiście z uwagi na to, że dzisiejsza kuchnia zdecydowanie odbiega od tej ze średniowiecza, wiele przepisów zmodyfikowano lub zamieniono niektóre składniki, jednak autorki starały się jak najprecyzyjniej oddać smaki i wygląd dań, co zdecydowanie się udało. Ciekawostką jest też to, że dla bardziej wprawionych w kulinarnych bojach i odważniejszych w kuchni, zostawiono parę całkowicie niezmienionych i w 100% oryginalnych, średniowiecznych przepisów. Na końcu autorki dodały też ułożone przez nie same, przykładowe menu na kolację, złożone z przepisów z książki. Cała treść jest niezwykle przejrzyście rozpisana, przepisy ułożone są według filmowego schematu, a na końcu w spisie treści łatwo możemy odnaleźć interesujące nas danie, bo wszystkie ułożone są według dziedzin, od pieczywa zaczynając, po dania ciepłe, desery, na zupach kończąc.
      To, że ta książka kucharska tworzona jest na podstawie serialu, da się odczuć na każdej stronie. Wszystkie przepisy składają się z listy składników, opisu czynności, zdjęcia potrawy i cytatu z serialu. Jest to więc gratka dla jego fanów, bo mogą przypomnieć sobie ulubione sceny dzięki licznym cytatom. Oczywiście wiele dań jest kontrowersyjnych i budzących niechęć, bo mało kto gotuje dziś w ten sposób, jednak mnóstwo przepisów sama chętnie wypróbowałabym w domu, szczególnie do gustu przypadło mi pieczywo, które można przygotować na wiele sposobów, a wszystkie są apetyczne. Łącznie w książce ujęto ponad 100 przepisów, nie ma więc możliwości, by nie znaleźć choć jednego dania dla siebie. Dla fanów serii będzie to wyjątkowa okazja by przygotować kolację lub obiad wzorem ulubionych bohaterów sagi.

Autor: Chelsea Monroe-Cassel, Sariann Lehrer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 240
Ocena: 5/6
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)