poniedziałek, 19 sierpnia 2013

David Beckham. Piłkarz. Celebryta. Legenda

Share it Please
David Beckham. Piłkarz. Celebryta. LegendaDavid Beckham to chyba najsłynniejszy sportowiec na świecie, rozpoznawalny nawet wśród osób, które kompletnie nie interesują się piłka nożną. Jest on jednak nie tylko sportowcem, ale i modelem, występuje w reklamach i udziela się charytatywnie.

Nie jestem zagorzałą fanka sportu, jednak zawsze interesowały mnie biografie sportowców, ich drogi na sam szczyt i kariery. "David Beckham. Piłkarz. Celebryta. Legenda", autorstwa Gwena Russella, to książka opowiadająca szczegółowo życie tego znanego piłkarza, a także jego rodziny, bo sportowiec od wielu lat jest mężem znanej Victorii Beckham, byłej członkini zespołu Spice Girls, a obecnie projektantki mody. Również jego dzieci: Brooklyn, Romeo i Cruz, oraz jedyna córka Harper, powoli wkraczają w celebryctwo. Jego synowie już reklamują ubrania znanych projektantów, a także grają w piłkę nożną, a Harper została okrzyknięta najmodniejszym dzieckiem świata.

David Beckham był od zawsze "złotym dzieckiem". Jego rodzice: Ted i Sandra, byli niezbyt zamożni, ale bardzo dbali o dom i dzieci. David ma dwójkę rodzeństwa, jednak to on jako jedyny odziedziczył pasję po swoim ojcu-piłkę nożną. Nikt jednak nie spodziewał się, że będzie to jego hobby aż w takim stopniu.
Pierwszym krokiem ku karierze, było ogłoszenie w gazecie. Beckham zgłosił się do małego klubu poszukującego zdolnych, młodych piłkarzy. Zauważono go już po roku i posypały się propozycje. Najpierw były to lokalne kluby, jednak z czasem stawały się one coraz bardziej prestiżowe i intratne.

Gdy sportowiec zdobył renomę i uznanie, a co za tym idzie także i całkiem niezłe zarobki, poznał Victorię w klubie, gdzie spędzali czas również jego koledzy z drużyny. Jak przyznają świadkowie, od razu połączyła ich silna więź. Wzięli ślub i tak zaczęło się małżeństwo jednej z najbardziej stylowych i dobranych par świata. Oboje interesuje moda i styl, zarówno Victoria jak i David biorą udział w licznych kampaniach i reklamują znane marki. Są uznawani za ikony stylu.

Początki jednak nie były łatwe. Piłka nożna była od małego pasją Beckhama, kochał ten sport i chciał grać zawodowo. Jednak prasa i ludzie zrobili z niego gwiazdę, bardziej zwracali uwagę na jego wygląd i to co robi poza murawą, niż na jego grę. To sprawiło, że młody, zaledwie 22-letni chłopak, nie mógł się odnaleźć i przyzwyczaić do sławy. Denerwowała go zainteresowanie jego życiem, brak skupienia ludzi na jego grze. Żalił się, że ludzie przestali z nim rozmawiać, jak gdyby był jakimś królem. Zamiast cieszyć się zainteresowaniem ludzi, bolało go, że zaczęli go traktować jak kogoś nieosiągalnego, czuł się samotny. Przez pewien czas zaczął tracić kontrolę na boisku, jednak gdy dostał czerwoną kartkę za faul, jego kryzys minął, a on sam postanowił nie przejmować się resztą i skupić na sporcie. Zawsze był skromny i potrafił przepraszać za każdy błąd publicznie.

David Beckham dostał w 2003 roku Order Imperium Brytyjskiego, co jest wielkim zaszczytem. Kochają go ludzie na całym świecie, nie tylko za fenomenalną karierę, talent i poświęcenie w grze, ale i za to, że pozostał sympatyczny, miły, skromny i dobry, a to się rzadko zdarza. Obecnie zakończył swoją karierę sportową, lecz nie oznacza to dla niego końca medialnego życia. Jest twarzą wielu znanych firm biżuteryjnych, kosmetycznych i odzieżowych, jest ambasadorem UNICEF-u, gra w reklamach, jest modelem i trenerem, zastanawia się też nad aktorstwem. Jest człowiekiem wielu talentów.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy lubi sport i biografie sportowców, piłkarzy mogą kogoś nudzić lub w ogóle nie interesować, jednak na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że ta książka jest naprawdę ciekawa. Nie jest to historia kariery Beckhama, tylko jego życia. To droga zwykłego chłopaka kochającego piłkę, wiodąca przez wiele przygód i przeciwności aż na sam szczyt piłkarskiej kariery. Jest to więc raczej historia o spełnianiu marzeń, niż o sporcie. Do tego lekko napisana, prosto, bez ozdobników i komplikowania. Przyjemna lektura dla każdego, lub na prezent dla fanów sportu.:)

Autor: Gwen Russell
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 312
Ocena: 5/6

4 komentarze:

  1. Uwielbiam piłkę nożną, dlatego ta książka to dla mnie pozycja obowiązkowa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat ta postać kompletnie mnie nie interesuje, więc to lektura nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. David Beckham to legenda. Z chęcią przeczytam historię jego życia. :)

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)