"Od słowa do słowa" to książka dla dzieci, która ma na celu nauczyć najmłodszych znaczenia najbardziej popularnych polskich przys...

Od słowa do słowa. Czego uczą przysłowia? - Ines Krawczyk

By | 12:33 3 komentarze
 "Od słowa do słowa" to książka dla dzieci, która ma na celu nauczyć najmłodszych znaczenia najbardziej popularnych polskich przysłów. Sztuką jest to, żeby w ogóle zainteresować dzieci takim tematem, a także to, żeby po przeczytaniu lub wysłuchaniu takiej bajki, cokolwiek zostało w pamięci małych ludzi.

Jest kilka warunków, które muszą być spełnione w książkach dla dzieci, abym uznała je za warte przeczytania czy kupienia. Najważniejsze są historie zawarte w fabule i ilustracje. Nie jestem fanką obecnych wszędzie komputerowych ilustracji, które w ogóle nie przypominają dawnych pięknych i ręcznie rysowanych obrazków, choć oczywiście czasami zdarzają się wyjątki. Tutaj jednak były one dosyć ładne i oryginalne. Jeśli zaś chodzi o same bajki, wydawać by się mogło, że praktycznie "było już wszystko". Kolejne historie są jedynie powieleniem lub w najlepszym wypadku urozmaiceniem bajek, które ktoś już kiedyś opisał. Dlatego też cieszę się, że w "Od słowa do słowa" autorka postawiła na oryginalność.

Główną bohaterką jest mała dziewczynka Madzia, jej kot Rudolf i babcia Rózia. Ta trójka razem przeżywa większe i mniejsze przygody, a każda historia to jednocześnie lekcja z przytoczonym odpowiednim przysłowiem. Przysłowia jakich użyto nie są banalne, autorka postarała się i zawarła trochę oryginalniejsze "morały" do przygód Madzi. Zdecydowanie książka na plus.
Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze: