3 sierpnia 2013

Niewierna

"Niewierna" autorstwa Reyes Monforte to niezwykle wciągająca i poruszająca historia, która na długo pozostanie w pamięci. Jakiś czas temu o książce tej było dosyć głośno, za sprawą bardzo dobrze przeprowadzonej kampanii reklamowej. Gdy tylko o niej usłyszałam  w radio, wiedziałam, że muszę ją koniecznie przeczytać. Ucieszyłam się, gdy powieść ta trafiła w końcu w moje ręce. Początkowo przeraziła mnie jej objętość (prawie 600 stron), ale już po pierwszym rozdziale nie potrafiłam jej odłożyć na miejsce i przeczytałam ją w przeciągu dwóch dni.
"Niewierna" opowiada historię 24 letniej hiszpanki, atrakcyjnej Sary. Młoda kobieta mieszka wraz ze swoim ojcem i synem w Madrycie. Mario i Ivan to dwaj najważniejsi mężczyźni w jej życiu. W wieku nastu lat, tuż po śmierci swojej matki, Sara zaszła w ciążę. Postanowiła urodzić dziecko, a jej ojciec Mario dzielnie ją wspierał i po narodzinach wnuczka, nie widział poza nim świata. Sara uwielbiała ich spokojne życie we trójkę, które było stabilne i bezpieczne. Jakiś czas temu zakończyła bardzo ważny związek z policjantem i od tego czasu nie szukała nowej miłości.
Kobieta ma talent do języków obcych, zna ich kilka, co ułatwiło jej znalezienie pracy jako nauczycielki w szkole językowej w centrum Madrytu. To właśnie w szkole poznaje swojego ucznia Nahiba, który jest  muzułmaninem, agentem nieruchomości. Zakochuje się w nim niespodziewanie i bezgranicznie. Wkrótce zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, a dzięki wrodzonemu talentowi aktorskiemu mężczyzny, kobieta nie podejrzewa jego prawdziwych intencji. Wciąga się w jego kulturę i religię, jest zafascynowana tym jak Nahib jej o wszystkim opowiada. Nie podejrzewa go o to, że jest on zagorzałym muzułmaninem, ponieważ jej ukochany prowadzi bardzo swobodny, nowoczesny tryb życia, daleko odbiegający od prawdziwego wyznawcy islamu. Nahib żyje jak zwykły mężczyzna na Zachodzie, jest namiętny, chętnie wychodzi na randki, nie modli się po pięć razy dziennie i prawi jej komplementy, oraz chętnie podejmuje rozmowy na każdy temat.
Sara nie zauważa sygnałów ostrzegawczych i jest coraz bardziej zaangażowana w nowy związek. Dopiero później orientuje się kim tak naprawdę jest jej kochanek. Kobieta wpada w poważną pułapkę, a najgorsze jest to, że jednym z pionków w grze jest jej synek. Nahib ma go w swoich rękach i tylko od niego zależy los chłopca.
Nie jest to kolejna historia miłosna kobiety do obcokrajowca, przetrzymywaniu  za granicą, braku szans na powrót do domu. Tym razem mamy do czynienia z terroryzmem, fanatyzmem religijnym, chęcią zemsty. Akcja zmienia się drastycznie i jest pełna dramatyzmu. Czytałam wiele książek na temat zetknięcia się kultury zachodniej z muzułmańską i muszę stwierdzić, że "Niewierna" jest jedną z lepszych z jakimi miałam okazję się zapoznać. Powieść ta jest oparta na faktach, co jeszcze bardziej czyni ją wstrząsającą. Zakończenie było dla mnie szokujące i całkowicie niespodziewane.
Książkę z pewnością warto przeczytać, ponieważ jest naprawdę dobra. Budzi spore emocje i z tego co zauważyłam na portalach internetowych, ważne dyskusje.
Osobiście jestem zdania, że główna bohaterka nie zasłużyła sobie na tak okrutny los, nigdy nie wiadomo co może się stać gdy spotkamy kogoś na naszej drodze. Tak naprawdę miłość nas zaślepia i nie wiadomo, jak inna kobieta na jej miejscu mogłaby się zachować. Dlatego mimo, że większość czytelniczek nie podziela słów Małgorzaty Kożuchowskiej, które znajdują się na okładce, to ja zgadzam się z aktorką całkowicie, bo nawet jeżeli zachowuje się wielką czujność i ostrożność, to i tak nie wiadomo co nas tak naprawdę spotka i kto nas spotka, dlatego nie potępiam kobiet takich jak Sara i nie twierdzę, że są naiwne.

Autor: Reyes Monforte
Wydawnictwo: WAM
Liczba stron: 572
Ocena: 6/6

31 komentarzy:

 1. Książka czeka na półce na swoją kolej - dzięki Twojej recenzji zapewne szybciej po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czeka Cię naprawdę dobra lektura:)

   Usuń
 2. Zachęciłaś mnie, nie do końca lubię taką literaturę ale dla tej zrobiłabym wyjątek :P
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto, nawet jeżeli ktoś nie przepada za tego typu książkami, to jestem pewna, że "Niewierna" i tak go wciągnie:)

   Usuń
 3. Słyszałam o tej książce. Na pewno zachęca mnie do niej fakt, iż jest oparta na faktach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo, że książka nie jest w całości na faktach, tylko o nie oparta, to i tak nie obniża to jej poziomu.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawa recenzja i książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię historie, które wzbudzają w czytelniku szereg niewypowiedzianych emocji, dlatego cieszę się, że ,,Niewierna'' tak dobrze wypadła w twoich oczach. Bardzo chętnie sama ją poznam dogłębniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Niewierna" bardzo mnie wciągnęła i poruszyła. Gdy wspomnę o innych kobietach, które przeżyły, bądź przeżywają to co bohaterka książki, to ogarnia mnie wielki smutek i żal, ale warto takie książki czytać.

   Usuń
 6. Tematyka zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie nie pozostaje Ci nic innego jak poszukiwanie tej książki:)

   Usuń
 8. Chętnie czytam takie książki, bo choć ich tematyka nie jest łatwa to otwiera oczy na wydarzenia będące udziałem innych ludzi. Będę miała ją na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od jakiegoś czasu mam tą książkę w planach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto, ja także miałam ją w planach przez jakiś czas, a gdy po nią sięgnęłam, pochłonęła mnie całkowicie:)

   Usuń
 10. Recenzja zabrzmiała strasznie... Nie wiem czy to książka na moje nerwy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto spróbować:)Chociaż jeżeli jesteś bardzo wrażliwa, to historia może być dla Ciebie naprawdę dramatyczna.

   Usuń
 11. To kolejna pozytywna recenzja jeśli chodzi o tę książkę. Chociaż za bardzo przeżywam takie książki... Ale jednak jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również mocno przeżywam takie ksiażki, ale jestem ich bardzo ciekawa, więc gdy mam okazję to zawsze je czytam:)

   Usuń
 12. Świetna recenzja, mocne słowa. Również nie potępiłabym Sary i nie uważam, że jest ona naiwna. Książkę muszę przeczytać!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:)Koniecznie musisz ją przeczytać, jest bardzo dobra!

   Usuń
  2. Tak, przeczytam, bo po zapoznaniu się z Twoją recenzją zamówiłam sobie przez internet i tę powieść i oczywiście "Zimowego mordercę" również:)
   Co zajrzę do Ciebie to coś mi w oko wpadnie. Tylko biedny mój portfel, a ściślej mówiąc karta kredytowa:)))

   Usuń
  3. No to cieszę się bardzo, że moje propozycje książkowe Ci się podobają:)
   Oj znam ten problem z portfelem:) Taki już los moli książkowych:)Ja już dawno sobie obiecałam, że nie będę kupować nowych książek, ale i tak nic z tego nie wychodzi, bo jak tylko zobaczę jakąś ciekawą recenzję na blogu, to natychmiast muszę mieć książkę:)To jest po prostu mój zgubny nałóg:)

   Usuń
 13. kolejna książka silnie wpływająca na emocje. muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o niej, a po Twojej recenzji na pewno kiedyś po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam dyskusji internetowych na temat tej książki, ale Twoja recenzja skłoniła mnie do tego, że jutro poczytam różne opinie o ,,Niewiernej". Zastanowię się nad zakupem.

  OdpowiedzUsuń