"Rozmowy z psem czyli komunikacja międzygatunkowa", to  coś idealnego dla wielbicieli czworonogów. Jeśli posiadacie psa i nie ...

Rozmowy z psem, czyli komunikacja międzygatunkowa

By | 12:43 2 komentarze
    "Rozmowy z psem czyli komunikacja międzygatunkowa", to  coś idealnego dla wielbicieli czworonogów. Jeśli posiadacie psa i nie za bardzo rozumiecie o co mu chodzi, chcielibyście lepiej poznać jego psychikę i rozumowanie, albo po prostu zależy wam na głębszej więzi z pupilem, śmiało możecie zacząć lekturę. To także świetny podręcznik dla behawiorystów amatorów i osób planujących rozpoczęcie tresury psa.
     Mimo, że pozornie według naukowców, psy nie rozumieją ludzkiego języka, a jedynie kojarzą pewne często powtarzane zwroty z konkretnymi czynami, wiele osób wraz ze mną, nie wierzy w ta teorię. Psy reagują przecież nie tylko na podstawowe komendy typu siad lub leżeć, ale i często okazują zrozumienie kiedy rozmawiamy z nimi jak z innymi ludźmi. Wielokrotnie zdarzały się na świecie przypadki, kiedy psy wykonywały polecenia nie zadane przez właścicieli. Przez przypadek słyszały ludzkie rozmowy i rozumiejąc je wykonywały czynność, o której była mowa.
     W książce Jolanty Antas, znajdziemy wiele przypadków takich właśnie nietypowych zachowań psa, które jak się okazuje wale takie nietypowe nie są. Od dawna wiadomo, że psy są najwierniejszymi towarzyszami człowieka. Odpowiednio traktowane, szanowane i uczone, są niezwykle lojalne i pamiętliwe. Autorka opisuje swoje własne doświadczenia i spostrzeżenia na temat psychiki czworonogów, przytaczając przy tym wiele historii autentycznych. Jedną z nich, którą zapamiętałam najlepiej, jest epizod z jej własnym psem, Chmurką. Kiedy wraz z psem spędzała urlop w górach, musiała na jeden dzień wrócić do domu, a nie chcąc by pies stracił cały dzień wypoczynku w pięknych krajobrazach, postanowiła go przenocować u zaprzyjaźnionej pani Reni. Jednak nieopatrznie żegnając się z Chmurką wykonała komendę "zostań", co sprawiło, że pupil przez całą nieobecność właścicielki pozostał w pozycji w jakiej go zostawiła, rezygnując z jedzenia, odpoczynku czy spaceru. To pokazuje, że pies naprawdę jest wierny i oddany, nawet kosztem własnego zdrowia i samopoczucia.
     Oprócz wielu opisanych wydarzeń ukazujących różne zachowania psa, w książce znajdziemy także zasady komunikacji, rady i wskazówki oraz zasady prawidłowego funkcjonowania z pupilem, aby nasze relacje były jasne, zrozumiałe i głębokie. Najbardziej podobało mi się także to, że autorka zwraca uwagę na duży problem jaki istnieje w Polsce, który denerwuje mnie za każdym razem kiedy wychodzę ze swoją owczarką na spacer. Mimo tego, że psy są najpopularniejszym gatunkiem udomowionym, dorośli ciągle wpajają dzieciom strach przed nimi, co widać kiedy mija się osobę z dzieckiem. Ostentacyjne i wręcz histeryczne odsuwanie się, to tylko niektóre "praktyki" jakie stosują.Takie zachowanie wpaja dzieciom, że przechodzącego psa trzeba się bać, a duże rasy stają się wręcz napiętnowane, mimo, że na swoim przykładzie wiem, że to właśnie one są jednocześnie największymi pieszczochami.
     Jolanta Antas zawarła w książce dosłownie wszystkie mądrości na temat psów, jakie powinni wpoić sobie przyszli, lub obecni właściciele czworonogów. Myślę, że ułatwiłoby to życie nie tylko nam ale i naszym zwierzakom, a już na pewno zagwarantowałoby spokój i radość, zamiast ciągłego główkowania nad tym, dlaczego pies znowu szczeka, kiedy niczego nie ma w pobliżu?

Autor: Jolanta Antas
Wydawnictwo: Iskry
Liczba stron: 370
Ocena: 6/6
http://www.illuminatio.pl/
Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

  1. Psa nigdy nie miałam i nie wiem czy kkiedykolwiek będę mieć, więc sobie chyba daruję...

    Zapraszam do mnie na bloga na wymiankę;)
    http://bojalubiekaweiksiazki.blogspot.com/p/zasady-1_21.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś koniecznie dla mnie!

    OdpowiedzUsuń