Historia to temat bardzo często obecny w mojej domowej biblioteczce i na blogu, choć jeszcze dwa lata temu nie sięgałam często po tego ...

Czy wikingowie stworzyli Polskę

By | 04:22 2 komentarze
Czy wikingowie stworzyli Polskę?     Historia to temat bardzo często obecny w mojej domowej biblioteczce i na blogu, choć jeszcze dwa lata temu nie sięgałam często po tego typu książki. Obecnie uwielbiam właśnie ten gatunek, szczególnie wszelkie wojenne reportaże, opowieści i historie na faktach. Jednak dzisiaj przedstawię książkę, która podważa wszystko, o czym do tej pory napisano w kwestii naszego kraju. Chyba każdy mniej lub bardziej szczegółowo kojarzy dzieje powstania Polski, nikt jednak nie przypuszczał, że nasze państwo stworzyli wikingowie. Taką tezę wysnuwa autor Zdzisław Skrok w swojej książkę "Czy wikingowie stworzyli Polskę?"
     Choć pierwszą reakcją jest niedowierzanie i zdziwienie, że w ogóle ktoś wpadł na taki pomysł, już po paru stronach coraz trudniej śmiać się z pomysłu pisarza.To nie same przypuszczenia i stawianie tez bez poparcia, lecz książka pełna faktów, przytaczanych dawnych ksiąg, wielu dowodów, które nie można tak po prostu zbagatelizować.  Mimo to, czytając co nieco o Skroku, zauważyłam, że wiele osób zarzuca mu zbyt wielką wyobraźnię i ciągłe wymyślanie nowych, niesamowitych i mało prawdopodobnych faktów. Ja osobiście nie potrafię stwierdzić kto ma rację, jednak mogę przyznać, że fakty i wnioski autora dają do myślenia i robią wrażenie, a już na pewno mieszają w wiedzy i sprawiają, że nie wiadomo w co wierzyć. Myślę, że książka mającą wzbudzić zainteresowanie u czytelnika  powinna cechować się właśnie takim zainteresowaniem i prowokować do dyskusji, dlatego już to powinno skłonić miłośników historii do lektury tej książki.
     Schemat książki jest dosyć prosto i przejrzyście ułożony, autor podaje wiele informacji, niestety czasami w ogóle nie wiedziałam czego one dotyczą bo wiele tematów i wątków z historii, które przytoczono w tekście były mi całkowicie obce i tu też muszę zaznaczyć, że osoby nie będące głęboko w temacie, mogą po prostu nie zrozumieć o co chodzi autorowi. Zdecydowanie nie jest to temat dla laików, najpierw warto trochę rozeznać się w temacie wikingów, najlepiej korzystając z innych tytułów tego samego autora. Skrok jest już znany w świecie literackim jako znawca wikingów i dlatego jeśli kogoś zainteresowało to zagadnienie, to najlepiej skupić się na jednym źródle.
     Mimo trudności z przyswojeniem faktów, książka ma też wiele zalet. Nie jest to jedna lejąca się treść, lecz tekst podzielony na dosyć krótkie partie, co zdecydowanie mi pomogło. Do tego tekst jest prosty, język swobodny co też pomaga początkującym w tym temacie. Wikingowie są dosyć ciekawi i przyjemnie się o nich czytało, tym bardziej, że autor przytoczył parę ciekawych historii z naszej przeszłości, choć oczywiście nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "Czy wikingowie stworzyli Polskę?", co jest oczywiste bo chyba zbyt mało jest dowodów, które jednoznacznie pozwoliły by to stwierdzić, to jednak książka pozwoliła mi zapoznać się z czymś nowym, z czym do tej pory nie miałam do czynienia i już to sprawia, że nie żałuję lektury.

Autor: Zdzisław Skrok
Wydawnictwo: Iskry
Liczba stron: 260
Ocena: 3/6
http://www.illuminatio.pl/
Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa pozycja, jednak zacznę od podstaw Wikingów, boję się, że mogę nie poradzić sobie z tą lekturą w tym momencie.

    OdpowiedzUsuń