30 grudnia 2013

Czwartki w parku

Czwartki w parku - Hilary Boyd
     Hilary Boyd jest dopiero debiutującą pisarką, której pierwsza powieść szybko pojawiła się na międzynarodowych listach bestsellerów i została przez krytyków nazwana wybitną. Już teraz planowana jest ekranizacja książki, która cieszy się pokaźną sumą zachwyconych czytelników na całym świecie. Również w naszym kraju da się o niej słyszeć same pochlebne opinie.
„Czwartki w parku” to powieść obyczajowa. Opowiada o Jeanie, sześćdziesięcioletniej właścicielce sklepu ze zdrową żywnością. Jest ona sympatyczną, czarującą osobą, której mąż nagle oświadcza, że po trzydziestu latach bycia razem przenosi się do drugiej sypialni. Jeanie nie rozumie jego decyzji, czuje się zraniona i szuka źródła problemów w sobie. Jej mąż tymczasem nie chce zdradzić powodów swojej „przeprowadzki”. Wytchnienie od kłopotów kobieta znajduje na cotygodniowych spacerach ze swoją ukochaną wnuczką Ellie. Podczas jednej z wycieczek do parku Jeanie poznaje Raya – przystojnego, kulturalnego mężczyznę który odwiedza park ze swoim własnym wnuczkiem. Między Rayem, a Jeanie rodzi się uczucie o wiele większe niż przyjaźń. Tylko czy bohaterka jest w stanie odrzucić mężczyznę z którym spędziła trzydzieści lat dla nowej miłości?
     Książka Hilary Boyd pozytywnie mnie zaskoczyła. Autorka nie bała się sięgnąć po skomplikowany temat starości oraz tego, co w danym wieku robić wypada, a czego nie. Wciąż jest to jednak powieść głównie o miłości. Jeanie czuje do Raya coś wyjątkowego, jak jednak wypadłaby w oczach ludzi, odchodząc od męża, pozostawiając całe swoje dotychczasowe życie za sobą? Osoby w jej wieku traktuje się inaczej – oczekuje się od nich konkretnego zachowania.
     Podobał mi się styl i język pisarki. Jej powieść jest pisana w sposób łatwy, prosty do zrozumienia. Boyd umiejętnie prowadzi wątki do przodu, dzięki czemu książkę czytało się szybko. Natomiast zdenerwował mnie lekko fakt ukazania w powieści stereotypowej Polki, nie znającej języka i jakże pasującej do fałszywych opinii dotyczących naszego narodu za granicą. To właściwie jedyny poważny minus.
     „Czwartki w parku” to powieść przede wszystkim dla osób poszukujących lektury o uczuciu, które ich wzruszy i czasami rozśmieszy. Książka jest dobra, ale nie zostanie w pamięci na długo. To taka miła, przyjemna historia na odstresowanie albo zimny, deszczowy wieczór. Chyba każdy powinien sam wyrobić sobie o niej opinię. Ja nie żałuję przeznaczonego na nią czasu, tak więc polecam. Dodatkowo ta okładka ślicznie prezentuje się na półce :D.

Autor: Hilary Boyd
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 404
Ocena: 5/6

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

8 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się to, że autorka podjęła tak niecodzienny temat. Większość pisarzy woli jednak pisać o miłości łączącej młodych ludzi, ewentualnie tych po 40-tce, którzy odkrywają na nowo własne "ja". Jeżeli kiedyś natknę się na tę książkę i będzie miała ochotę na lekką lekturę, chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście temat jest niecodzienny. Na co dzień nie spotyka się książek o osobach starszych, a szkoda, bo myślę, że mogłyby być równie dobre i potrzebne.

   Usuń
 2. Rzeczywiście, okładka jest przecudowna ^^ Gdzieś rzuciła mi się w oczy, ale szczerze mówiąc nie zwróciłam na tę książkę uwagi. Ale muszę przyznać, że po Twojej recenzji chętnie bym ją przeczytała. Nigdy nie czytałam książek o ludziach starszych - nie ma ich chyba zbyt dużo, no nie?

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nie ma ich dużo:) Ale może nastanie nowy trend i inni autorzy podchwycą temat? Mogłoby być ciekawie, zawsze to jakaś odskocznia:)

   Usuń
  2. Może ^^ Rzeczywiście, już naczytałam się o miłości nastolatków - to jest zupełnie odmienny temat i ludzie na pewno chcieliby o czymś takim czytać :)

   Usuń
 3. Zdecydowanie dla moich ciotek i mamy, one to lubią takie pozycje. Ja niestety niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka może być świetnym prezentem dla kobiet w dojrzałym i podeszłym wieku:)

   Usuń