9 października 2013

Autobiografia. Agata Christie

Autobiografia - Agatha Christie     Agata Christie to najpopularniejsza i najbardziej doceniona przez czytelników, autorka powieści kryminalnych. Jej książki tłumaczone są na wiele języków, a każda kolejna staje się bestsellerem. We Francji sprzedano 40 milionów egzemplarzy jej powieści, a na całym świecie uznawana jest ona za królową kryminału.
     Agata Christie wychowała się w rodzinie ze służącymi i nianią. Jednak nie była to typowa bogata rodzina, sama Agata także taka nie była. Wszystko w jej życiu było inne, wyróżniała się już od dzieciństwa. Jej życie obfitowało w relacje towarzyskie, choć ona sama była samotnikiem, posiadała ogromny dar, choć niechętnie zmuszała się do pisania.
     Czytając jej kryminały, zawsze miałam w głowie pewne wyobrażenie o niej, jako o starszej pani, która w swoim ogromnym domu, na ulubionym fotelu pali cygara i wymyśla kolejne intrygi i morderstwa. Tymczasem Christie daleko było do mojego wyśnionego ideału. Tym co zaskoczyło mnie najbardziej, było podejście pisarki do pisania. Okazuje się, że choć miała ona niebywały i niezaprzeczalny talent do tego gatunku literatury, wcale nie pałała miłością do tworzenia kolejnych dzieł. Skrupulatnie przeliczała swoje książki na pieniądze i po dokładnej kalkulacji, stwierdzała, że pisanie jej się po prostu opłaca. Nie bała się mówić publicznie o tym, że książki pisze dla pieniędzy. Choć była pozornie prostą kobietą, czułam między wierszami jej autobiografii, miłość do fortuny.
     Ta lektura to także zadziwiająco dokładny obraz wielu prywatnych wątków jej życia. Autorka wprowadza nas nie tylko w tajniki swojego zawodowego życia, ale i wyjawia wiele szczegółów z dzieciństwa i dorosłego życia. Wszystko pisane niezwykle lekko i prosto, książkę wręcz się pochłaniało.
     Agata Christie miała angielską matkę i amerykańskiego ojca. Jednak jej usposobienie nie było typowe dla dam. Od małego lubiła obserwować ludzi i była inna niż jej rówieśnicy. Wychowała się wśród elit, lekarzy, wojskowych i ludzi biznesu. To sprawiło, że sama, choć niezależna, także poniekąd czerpała z nich wzorce. Była silna i odważna. W czasie wojny została pielęgniarką. Następnie  stała się farmaceutką, jednak w jej życiu było także wiele złych momentów. Christie wiele przeszła lecz zawsze zachowywała swoje optymistyczne usposobienie. Zdziwiło mnie jednak to, że okazała się ona także uległą kobietą. Kiedy poznała swojego przyszłego męża, archeologa, sama także zainteresowała się tą dziedziną zwiedzając z nim świat i mieszkając na wykopaliskach. Także wtedy właśnie, powstały powieści o tej tematyce. To właśnie z życia pisarka czerpała najwięcej inspiracji. Ciekawe jest także to, że była ona wielką fanką wszelkich łamigłówek, gier i zagadek, toteż dołączyła do klubu detektywistycznego, którego została szefową w krótkim czasie. Wszystkie te doświadczenia pozwalały jej uzyskiwać rzadką wiedzę na wiele tematów, a to owocowało tak dokładnymi i szczegółowymi opisami różnych technik kryminalistycznych i chemicznych, które można zauważyć w jej książkach.
     Choć sama biografia jest niezwykle ciekawa i osobiście uważam ją za lekturę obowiązkową, bo to przecież wybitna postać literatury, to jednak nie mogę nie pochwalić samego wydania. Okładka jest czarno biała i niezwykle prosta- widnieje na niej jedynie zdjęcie autorki. Takie okładki lubię najbardziej w tym gatunku. W środku także jest ciekawie, wszystkie rozdziały są przejrzyście rozmieszczone, czcionka bardzo ułatwia czytanie, a na końcu mamy też duży plus w postaci spisu wszystkich powieści Agaty Christie. Pozostaje mi tylko życzyć wszystkim miłego  czasu przy książce, a taki będzie na pewno!

Autor: Agata Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 480
Ocena: 6/6
http://publicat.pl/pub/images/publicat-s-a-grupa-wydawnicza.png

7 komentarzy:

 1. Mam tę i dwie inne biografie z tej serii. Masz rację, świetnie wydane książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię biografie:) Tę również chciałabym poznać, ale może wcześniej zabiorę się za książki Christie. Wstyd się przyznać, ale żadnej do tej pory nie przeczytałam... Czas nadrobić zaległości, tym bardziej, że dawno nie czytałam dobrego kryminału:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem świeżo po lekturze '12 prac Herkulesa' i ja również mogę potwierdzić, ze skradła moje serce! Chętnie siegne po jej biografie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W pierwszej kolejności chciałaby poznać nieco więcej jej książek bo do tej pory miałam okazję czytać jedna tylko stworzoną przez nią historię ;) Gdy już lepiej poznam jej pióro to i na autobiografię przyjdzie czas :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie przeczytam biografię Christie, ale najpierw muszę więcej jej książek przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam ją jakiś czas temu i dochodzę do wniosku, że chyba za nisko ją oceniłam, bowiem faktycznie bardzo ciekawa biografia, nie wykluczam, że jeszcze powrócę do tej książki, gdyż to jedna z moich ulubionych pisarek ):

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym przeczytać.Uwielbiam Agatę Christie!

  OdpowiedzUsuń