19 sierpnia 2013

Szczęściara

Szczęściara - Kristyn Kusek Lewis     "Szczęściara" to głośny debiut amerykańskiej dziennikarki o polskich korzeniach, Kristyn Kusek Lewis. To bardzo obiecująca młoda pisarka, która szturmem zdobyła serca czytelniczek na całym świecie. Wraz z mężem, córeczkami i dwoma wielkimi psami mieszka w Karolinie Północnej. Obecnie pracuje nad nową książką.
     Powieść opowiada o trzech przyjaciółkach. Waverly, właścicielce piekarni, która mimo wielu klientów nie przynosi dochodów, a kobiecie grozi bankructwo i utrata całego majątku. Waverly jest od wielu lat związana z Larrym. Pomimo, że kobieta nie narzeka na swój związek, brakuje jej poczucia pewności co do partnera, nie ma też do niego pełnego zaufania, bo nawet w kryzysowej sytuacji, nie decyduje się wyznać ukochanemu, w jakich tarapatach finansowych znajduje się jej firma. Mimo to, to właśnie Waverly jest spoiwem i podporą przyjaźni trzech kobiet. Jest też ona motorem zmian w życiu wszystkich przyjaciółek, bowiem to właśnie ona zauważa, jak nieszczęśliwe są tak bliskie jej osoby.
     Drugą bohaterką jest Kate. To wrażliwa żona ambitnego prawnika, który postanawia kandydować na stanowisko gubernatora stanu. Kobieta jest gotowa poświęcić wiele dla szczęścia męża, dlatego też by w pełni móc oddać się pomocy w jego kampanii, rezygnuje z własnej kariery zawodowej. Mimo, że jest to także jej decyzja, Kate zaczyna odczuwać brak własnej zawodowej i życiowej satysfakcji.  Mimowolnie wciągnięta w wyścig męża o władzę, powoli zaczyna mieć dosyć tempa swojego życia i obłudy, jaka zagościła w ich małżeństwie. Kate nie jest typem lwicy salonowej, źle się czuje będąc pod ciągłym obstrzałem w czasie "zawodowej kampanii" ukochanego. Czuje, że rezygnując z pracy i własnych przekonań, zrezygnowała także z siebie samej, zmuszając się do życia, jakiego nigdy wcześniej by dla siebie nie wybrała. Okazuje się też, że jej związek nie jest tak idealny jak myślała.
     Trzecią przyjaciółką jest Amy. To matka i gospodyni domowa, żona lekarza. Mimo pozornego szczęścia, Amy jest kobietą udręczoną i zmanipulowaną. Jej życie rodzinne pozostawia wiele do życzenia, lecz przyzwyczajona do stałego rytmu życia kobieta, zdaje się nie zauważać ogromu tragedii, w jaką zamienia się jej życie. Poniekąd udaje sama przed sobą, że wszystko jest w porządku, jednak po serii dramatycznych wydarzeń, dochodzi w końcu do momentu, w którym kobieta dostrzega tragizm sytuacji, w jakiej się znalazła. Wsparcie Waverly i przekroczenie granicy jej wytrzymałości, sprawiają, że Amy w końcu rozpoczyna walkę nie tylko o normalne życie, ale i o siebie samą.
     Książka jest dosyć spora objętościowo, jednak dosyć duża czcionka, przejrzystość i ciągła akcja pozwalają wręcz ją chłonąć i całkowicie się w niej zaczytać. Trudno oderwać się od lektury. Każda z kobiet ma ciekawą, ale i pełną zabawnych, wzruszających i dramatycznych wydarzeń historię. Wszystko opowiedziane jest z perspektywy Waverly. Bardzo się cieszę, że właśnie w taki sposób autorka postanowiła opowiedzieć losy trzech zmęczonych życiem kobiet.
     "Szczęściara" nie jest jednak typową opowieścią o poszukiwaniu szczęścia. Bohaterki są z krwi i kości, mają w pełni rozwinięte charaktery. Borykają się z wieloma problemami, ale i radościami. Wspólnie wspierają się, są sobie bliskie, a jednocześnie w swojej przyjacielskiej relacji nakładają maski. To lektura trudna ze względu na poruszane problemy, ale i pouczająca, nie sposób nie docenić swego życia, czytając ją. To opowieść o przewrotnym losie, plątaninie smutku i radości, o walce o szczęście i odnajdywaniu celu życia. Mimo, że wszystkim bohaterkom udaje się poukładać od nowa swe życia, książka nie kończy się konkretnym happy-endem. Przyjaciółki zaczynają porządkować swoje sprawy, choć ich relacje nie omija pech. Jak w życiu, także wśród nich rządzą cienie i blaski, jednak ich relacje są tak silne, że przetrwają wszystko. Cała lektura jest bardo emocjonalna. Kobiety przeżywają silne emocje, które udzielają się czytelnikowi, a autorka nie szczędziła wielu wyciskających łez, denerwujących i trzymających w napięciu wydarzeń, dzięki którym książka jest bardzo realistyczna i dotyczy codziennych życiowych zakrętów,
     Jest to dla mnie pozycja, która na długo zapada  w pamięć i skłania do zastanowienia. Mimo trudnej tematyki, odpoczęłam przy niej i czas poświęcony na czytanie zleciał bardzo szybko. Dlatego tez polecam tą książkę wszystkim, którzy doceniają inteligentną, nie przesłodzoną literaturę, która uczy czegoś ważnego.

Autor: Kristyn Kusek Lewis
Wydawnictwo:  Filia
Liczba stron: 468
Ocena: 6/6

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję Księgarni Internetowej Dobre Książki:

8 komentarzy:

 1. Książkę czytałam i również wspominam ją bardzo pozytywnie. To naprawdę znakomity debiut.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie historei, ostatnio recenzujesz same perełki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jednak książka nie dla mnie.
  Bardzo dobra recenzja:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka musi być naprawdę wspaniała, skoro mimo trudnego tematu czyta się ją szybko i jest bardzo przejrzysta. Chociaż nie mam teraz ochoty na takie historie, jestem pewna, że za jakiś czas po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię taką nieprzesłodzoną literaturę. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie książki, więc grzechem byłoby, gdybym nie sięgnęła po "Szczęściarę"...

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo ciekawie. Muszę w końcu ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To może być warte zainteresowania, książki na szóstkę piechotą nie chodzą:)

  OdpowiedzUsuń