środa, 8 lutego 2017

Idiota

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/289000/289527/449891-352x500.jpg     Fiodor Dostojewski to kolejny klasyczny autor, z którym się ostatnio zetknęłam. Jednak muszę uczciwie przyznać, że też i najmniej przeze mnie lubiany. Jego powieści są naprawdę dobre i rzeczywiście zasługują na miano dzieł, ale jak dla mnie autor ten  miał za ciężki i często przesadzony styl, który gubił fabułę. Są historie, które bronią się same i nie trzeba wymyślnych opisów czy zbyt wielu dodatków, żeby się wybiły, a Dostojewski w niektórych swoich dziełach sprawiał, że właśnie ten nadmiar wątków, opisów czy postaci przyćmiewał samą historię.
     "Idiota" to książka poruszająca wiele sfer ludzkiej psychiki. Bohaterem jest Lew Myszkin, człowiek ubogi, nie posiadający niczego, prócz wielkich ambicji i marzeń. Postanawia przyjechać do Rosji by przejąć spory majątek. Miotają nim jednak trudne emocje, które rozdzierają go od środka, stawiają w ciągłej niepewności i nie pozwalają na podjęcie ostatecznych decyzji. Z jednej strony jest to człowiek niezwykle dobry, uczciwy i niestety przy tym wszystkim bardzo naiwny. Kieruje się w życiu zasadami, moralnością i religią, pragnie prowadzić wręcz ascetyczne, pobożne i niezwykle szlachetne życie. Z drugiej strony jest nadal tylko człowiekiem i wiele rzeczy wodzi go na pokuszenie, jak wszystkimi, także i nim rządzą czasami emocje i uczucia, nie zawsze łatwe. Dosięga go złość, pożądanie, czasami zazdrość czy chciwość. Wszystko to kłóci się z jego wymyślonym obrazem samego siebie. Do tego dochodzą konflikty, opinie innych ludzi, nie zawsze przychylne, no i ostatecznie miłość.
     "Idiota" to książka, która doskonale ukazuje ponadczasowy obraz człowieka. Z jednej strony chcemy być dobrzy, prowadzić spokojne życie i w zgodzie koegzystować z innymi, a z drugiej pochłania nas coraz większa komercjalizacji, konsumpcjonizm i chęć posiadania, a przy tym wszystkim jesteśmy coraz bardziej zagubieni w świecie, który nawet dla nas wydaje się już za nowoczesny. Ta książka mówi o tym, co dotyczy każdego bez względu na czasy w jakich żyje. Myślę, że gdyby język w jakim jest napisana był nieco bardziej przystępny zwłaszcza dla młodszych czytelników, na pewno ta powieść stałaby się dużo bardziej znana i ceniona niż już jest, a według mnie jest to najlepsze dzieło Dostojewskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz