środa, 13 stycznia 2016

Życie Charlotte Brontë

GASKELL-BRONTE-KDC wwwZ pewnością każdy z czytelników wie, jak wielkim uczuciem darzę literaturę powstałą z rąk słynnych sióstr Brontë. Z ogromnym smutkiem zakończyłam swą przygodę z cyklem, kończąc lekturę ostatniej już książki w ich dorobku. Niedawno miałam jednak okazję powspominać dawne czasy i ponownie zanurzyć się w wyjątkowym świecie wykreowanym przez pisarki, co prawda już nie dzięki ich dziełu, ale dzięki biografii Charlotte Brontë, która ukazała się po raz pierwszy w roku 1857 roku, czyli zaledwie w drugą rocznicą śmierci Charlotte, spod pióra Elizabeth Gaskell, również bardzo lubianej przeze mnie pisarki takich zapadających w pamięć powieści jak "Ruth" i "Północ i Południe".
Biografia ta to dla mnie oczywiście nie lada gratka, gdyż życie sióstr zawsze mnie fascynowało i ciekawiło. Mogłam spędzać godziny na poszukiwaniu informacji o nich i czytaniu wszystkiego, co w ten sposób odkryłam. Książka Elizabeth Gaskell już na pierwszy rzut oka miała dwa plusy - pod względem wydania miała piękną okładkę w identycznym stylu, co wydane przez wydawnictwo powieści sióstr Brontë, a także była po prostu obszerna. Od samego początku miałam nadzieję znaleźć w niej mnóstwo nowych, interesujących faktów. Co prawda ze względu na napięty grafik musiałam nieco poczekać z lekturą, ale gdy w końcu zabrałam się za czytanie, nie rozczarowałam się.
To prawdziwa encyklopedia na temat życia sióstr. Osoby tak jak ja rozkochane w ich dziełach znajdą tu niemal wszystko, czego mogą zapragnąć. Elizabeth Gaskell w bardzo prosty i przyjemny dla czytelnika sposób opisała życie Charlotte i jej sióstr, a czytając w pewnym momencie w ogóle zapominamy o tym, że mamy do czynienia z biografią. Wydaje nam się, że w naszych rękach spoczywa kolejna powieść z wykreowanymi postaciami. Rodzina Brontë była wyjątkowa, ponieważ sama wiodła życie niczym z powieści. Informacje przedstawione tutaj są w dodatku bardzo rzetelne, gdyż pochodzą z ustnych relacji osób, które miały niebywałe szczęście przebywać w gronie towarzystwa Charlotte.
Książka jest więc nie tylko pięknie wydana i interesująca. Potrafi wciągnąć czytelnika i zająć go na wiele dobrych godzin. Nie będzie to czas stracony. Losy sióstr Brontë są na tyle zachwycające i oszałamiające, że żaden fan klasyki nie będzie żałował, co więcej, będzie miał ochotę na powtórkę. Gorąco polecam.

Autor: Elizabeth Gaskell
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 624
Ocena: 6/6

4 komentarze: