czwartek, 3 kwietnia 2014

Czytamy w oryginale 4 – wielkie powieści

Share it Please
Czytamy w oryginale wielkie powieści 4     W końcu zapoznałam się z kolejnym tomem serii "Czytamy w oryginale - wielkie powieści". Jak pisałam w tym poście, jest to cykl książek do nauki angielskiego - zawiera adaptacje popularnych dzieł literatury w dwujęzycznych wersjach. Historie te oczywiście są dosyć skrócone, ale bardzo konkretne i ze wszystkimi przesłaniami. Potrafią zapewnić miłe spędzenie czasu. Tym razem książka zawierała tytuły: "Rozważna i romantyczna", "Piotruś Pan", "Pollyanna" oraz "Opowieść wigilijna".

     "Piotruś Pan" to znana nam wszystkim historia autorstwa Jamesa Matthew Barriego opowiadająca o przygodach niezwykłego chłopca z równie niezwykłej wyspy. Nibylandia jest cudowną krainą pełną czarów i przygód, której mieszkańcy się nie starzeją. Jest to także dom Piotrusia, jego przyjaciółki wróżki Dzwoneczka i Zaginionych Chłopców. Wszyscy oni od dłuższego czasu zmagają się z bandą piratów pod przywództwem kapitana Haka. Pewnego dnia Piotruś i Dzwoneczek odwiedzają nasz świat, gdzie spotykają sympatyczne rodzeństwo: dziewczynkę o imieniu Wendy i jej dwóch braci. Piotruś zabierze dzieci w podróż po Nibylandii.

     "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa opowiada o skąpym i okrutnym Scrooge'u, dla którego liczą się jedynie zyski. W pewne Boże Narodzenie zostaje odwiedzony przez trzy duchy. Zabierają go one w podróż do przeszłych, teraźniejszych i przyszłych świąt. Wycieczka ta pozwoli bohaterowi na ujrzenie siebie samego w innym świetle. Czy Scrooge ma jeszcze szansę na zmianę na lepsze, naprawienie relacji rodzinnych i bycie dobrym człowiekiem? I czy z tej szansy skorzysta?

     "Pollyanna" Eleanor H. Porter to świetna pozycja dla miłośników "Ani z Zielonego Wzgórza", "Alicji w krainie czarów" czy też "Czarnoksiężnika z krainy Oz". Główną bohaterką tej sympatycznej historii jest Pollyanna, mała dziewczynka, która w wyniku śmierci rodziców musi zamieszkać ze swoją bogatą ciotką. Pollyanna i jej krewna różnią się jednak całkowicie. Przybycie dziewczynki do wielkiego domu krewnej burzy panujący tam dotychczas porządek. Pollyanna wprowadza w życie jego mieszkańców odrobinę ciepła i szczęścia. Nie wszystkie mające tam miejsce wydarzenia będą jednak tak radosne.

     "Rozważna i romantyczna" Jane Austen to oczywiście najbardziej dojrzała i trudna fabularnie ze wszystkich zawartych w zbiorze adaptacji. Jest to krótka wersja książki o losach trzech sióstr: Marianne, Margaret i Elinor, które są zmuszone wcześnie i szybko znaleźć sobie bogatych kawalerów, jeśli chcą kontynuować dotychczasowy tryb życia. Może się wydawać, że ten tytuł nie pasuje zbytnio do pozostałych, czyta się go jednak równie przyjemnie i szybko, choć w tym jednym przypadku streszczono ogromną ilość tekstu.

     Tłumaczenia, wykonane przez Annę Paluchowską, Katarzynę Dudę, Scotię Victorię Gilroy i Patrica Lagendijk, podobnie jak w poprzedniej książeczce, nie jest zbyt skomplikowane i czytelnik na poziomie średnim z pewnością sobie z nim poradzi. Osoby początkujące na pewno przyswoją sobie nowe słówka i zagadnienia. Tekst angielski idealnie naśladuje polski, tak więc mamy do czynienia z identyczną liczbą wersów w każdym akapicie, a nawet w większości przypadków tym samym rozmieszczeniem słów, dlatego też nawet jeśli nie mamy pewności co do jakiegoś słowa, odszukanie go w obcojęzycznym tekście będzie dziecinnie proste. Całość sprawia jak najbardziej pozytywne wrażenie i jest świetną metodą do nauki.

     Podsumowując, kolejny tom z serii "Czytamy w oryginale" zapewnia nie tylko możliwość doszlifowania naszych umiejętności w języku angielskim, ale też poprzez prosty styl i rzeczowe adaptacje idealnie nadaje się na zwykłą lekturę, zapoznanie się z wielkimi dziełami, a przy okazji oszczędzenie nieco czasu. Ostatnimi czasy coraz bardziej przekonuję się o potrzebie podobnych książek, na przykład w sytuacji, gdy naprawdę powinniśmy znać pewną historię, ale jest ona kompletnie nie pasująca do naszego gustu i po prostu nie do przełknięcia. Na pewno jednak mogę zapewnić, że "Czytamy w oryginale 4" jest bardzo strawna. Polecam do zakupu książeczki i innych tomów z serii.

 Ocena: 6/6


 https://44.pl/

2 komentarze:

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)