czwartek, 9 stycznia 2014

Odrodzenie May

Share it Please
pomniejsz okładkę     Literatura chrześcijańska, to coraz popularniejszy gatunek na całym świecie. Choć kiedyś kojarzono go głównie z książkami skierowanymi tylko i wyłącznie do osób wierzących, dziś są one coraz nowocześniejsze i właściwie trudno je odróżnić od zwykłych powieści, dlatego coraz więcej autorów chrześcijańskich zyskuje sławę, a ich książki status bestsellerów. Ja również od pewnego czasu mam okazję sięgać po tego typu powieści i szczerze mówiąc, czasami naprawdę nie mam pojęcia o tym, że czytana przeze mnie książka pochodzi właśnie z takiego gatunku. Każdy kolejny tytuł jest coraz lepszy, rzadko trafia się historia banalna lub nudna, a wielu autorów, z którymi spotkałam się po raz pierwszy w życiu, stali się moimi ulubionymi i wręcz nie mogę doczekać się ich kolejnych powieści.
     Jedną z takich pisarek jest Lisa Samson, wielokrotna zdobywczyni wielu nagród między innymi Christy Award, uznano ją także za jedną z najbardziej znaczących pisarek, a jej książki notorycznie stają się bestsellerami, na podstawie jednej z nich, nakręcono nawet film. Na co dzień pracuje w redakcji magazynu Christianity Today, mieszka w Kentucky.
     "Odrodzenie May" nie jest powieścią o religijności młodych osób, a historią o dojrzewaniu i odnajdywaniu sensu życia. Główną bohaterką jest May Seymour, dziewczyna dwudziestoletnia, atrakcyjna i dosyć szalona. Właśnie kończy studia i planuje przyszłość, jednak z tym drugim ma spore kłopoty. May nie ma pomysłu na siebie, nie wie co tak naprawdę chciałaby robić, o czym marzy i co by ją uszczęśliwiło. Pewnego dnia, po kolejnej imprezie ląduje na ulicy, skąd ratuje ją pewien starszy mężczyzna mieszkający na wsi, Claudius. Spędzając u niego trochę czasu, May ma szansę na zastanowienie się na swoim życiem. Nie mając lepszego pomysłu, postanawia wyjechać do Rwandy na misję. Tak też uczyniła, jednak nie jest to miły pobyt, w czasie którego spędza czas z miejscową ludnością, uczy ich czegoś, bowiem na miejscu spotyka ją wojna domowa. Choć ma szansę uciec, postanawia zostać i pomóc innym, za co musi potem zapłacić dużą cenę. Gdy wraca do domu, jest wrakiem człowieka, wyniszczona psychicznie i fizycznie. W powrocie do życia pomaga jej Claudius.
     Książka Samson nie jest lekka, ale daje do myślenia i wiele uczy. Autorka ukazała nie tylko bardzo szczegółowo rozbudowane wątki emocjonalne bohaterów, szczególnie May, ale i ich relacje, charaktery, motywy ich działań i przede wszystkim wysyłając bohaterkę do Rwandy, ukazała też dosyć wyraźnie prawdziwą sytuację tamtejszej ludności, ich problemy i obraz wojny domowej, która pochłonęła wiele istnień ludzkich. Jest to nie tylko powieść, ale i szansa na ujrzenie problemów istniejących na świecie, których na co dzień się nie widzi.
     Również język i styl autorki są naprawdę proste i przyjemne, dzięki czemu książka jest bardzo łatwa w odbiorze i czyta się ją błyskawicznie, ilość dialogów zdecydowanie była na plus, właściwie nie było w książce strony bez nich, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób nie lubiących nużących opisów. Polecam.

Autorka: Lisa Samson
Wydawnictwo: WAM
Liczba stron: 370
Ocena: 5/6
http://www.wydawnictwowam.pl/pic/bg6.jpg

4 komentarze:

  1. Przyznam szczerze, że okładka mnie zmyliła - sądziłam, że jest to ckliwa powieść dla nastolatek. A tu proszę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Niekiedy lubię sięgać po takie książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam i jestem zachwycona tą książką :)

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)