niedziela, 29 grudnia 2013

Duchy wokół nas

http://merlin.pl/Duchy-wokol-nas_Michael-H-Brown,images_big,31,978-83-7595-650-4.jpg     Ostatnio opisywałam książkę "Po drugiej stronie", autorstwa Michaela H. Brown'a, opowiadającą o życiu po śmierci, czyli temacie nurtującym każdego na różnych etapach życia. Jednak tym razem pisarz ukazuje temat nieba od nieco innej strony, skupiając się na jego mieszkańcach, aniołach i duchach. Ostatnio istoty te są tematem wielu powieści, zwłaszcza serii dla młodzieży i nic w tym dziwnego, bo choć istnieją w kulturze od setek lat, wciąż intrygują i ciekawią, a tak naprawdę nie wiemy o nich zbyt dużo, pomijając domysły. Jak wszyscy pamiętamy, zarówno duchy jak i anioły dzielone są na dobre i złe, choć bardziej wierzymy w te dobre, to jednak jeśli chodzi o media bardziej pociągają te złe. Jednak Brown w swojej książce stara się nam udowodnić, że w życiu każdego z nas, obecne są zarówno te pierwsze, jak i drugie.
     "Duchy wokół nas" to dosyć trudna książka ze względu na zagadnienie jakie porusza. Większość osób nie wierzy w tego typu rzeczy, trudno więc przekonać takich czytelników do swoich racji, z drugiej jednak strony wszystkich nas nurtuje ten temat. Autor stara się przytaczać jak najbardziej wiarygodne i realistyczne przykłady i dowody na potwierdzenie swoich teorii, towarzyszą temu liczne odniesienia do wiary, religii, które są moim zdaniem minusem książki. O ile w poprzedniej części religijność Browna była nieco pohamowana, o tyle w tym tytule zdecydowanie bardziej czuć osobiste poglądy i wierzenia pisarza. W przypadku tego typu książek uważam to za minus, bo zdecydowanie łatwiej jest przekonać czytelników do swoich racji przedstawiając im suche fakty, zamiast próbować na siłę nawrócić ich i poniekąd zmuszać do uwierzenia w teorię zawartą w książce. Z drugiej jednak strony nie sposób nie docenić zaangażowania autora w temat. Jego źródła są obszerne, jest ich całkiem sporo co uwiarygodnia lekturę.
     Mimo wszystko, choć tym razem styl autora nie przypadł mi do gustu, może też ze względu na brak wiary w tego typu rzeczy, nie mogę nie przyznać mu profesjonalizmu i dużego skupienia na detalach książki. Wyraźnie czuć znajomość tematu autora i pasję do tego typu zjawisk, a to zawsze jest ogromnym plusem. Jeśli więc kogoś nurtują tematy związane z istotami pozaziemskimi, niebem i innymi nadprzyrodzonymi i duchowymi rzeczami, zdecydowanie odnajdzie tu coś dla siebie i zaspokoi swą ciekawość.

Autor: Michael H. Brown
Wydawnictwo: m
Liczba stron: 230
Ocena: 4/6
http://www.mwydawnictwo.pl/

5 komentarzy: