wtorek, 1 października 2013

Medytacje buddyjskie

Share it Please
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/189000/189925/173541-352x500.jpg     Jeszcze parę lat temu w Polsce panował istny szał na nowo powstałe fitness cluby, które wyrastały jak grzyby po deszczu w każdym dosłownie, małym i dużym mieście w naszym kraju. Było to coś nowego, moda z zagranicy, która szybko zyskała uznanie, a dla wielu ludzi stała się okazją by w końcu się rozruszać. Z czasem jednak tego typu miejsca stały się czymś normalnym, codziennym punktem dnia. Teraz znów rozpoczęła się era nowej dziedziny życia, medytacji. Świat pędzi do przodu w tak zawrotnym tempie, że nawet sami ludzie za nim nie nadążają. Mimo, że ludzie bardziej o siebie dbają w zakresie diety i aktywności fizycznej, coraz częściej atakują nas choroby i czujemy się wyczerpani, a wszystkiemu winne jest zmęczenie i stres. Dlatego też coraz modniejsza jest medytacja, która pozwala wyciszyć się, zyskać spokój, radość i poczuć się lepiej.
     Jednak dla osób, które nie mają czasu na uczęszczanie do szkół buddyjskich, lub nie chcą praktykować z grupach, powstały podręczniki i poradniki, uczące medytacji od podstaw. Jednym z nich jest "Współczesny podręcznik osiągania wyższego stanu świadomości." To poradnik autorstwa Bhante Henepola Gunaratana, doświadczonego buddysty, guru medytacji. Sama książka jest kompletnym kursem medytacji, znajdziemy w niej nie tylko techniki poszczególnych krótkich i długich medytacji, ale i przede wszystkim historię tej dziedziny, filozofię, nurt i mnóstwo objaśnień. To nie zwykły kurs medytowania, a raczej kompendium dla tych, których interesuje buddyzm w całości, jako religia, styl życia i filozofia.  Dlatego tych, którzy po prostu szukają skutecznych metod i ćwiczeń na wyciszenie, może ona trochę nudzić. Jeśli jednak chcecie zmienić swoje duchowe widzenie, jest to pozycja idealna.
     Mimo, że lubię wykorzystywać tego typu metody na wyciszenie w życiu, ta pozycja była dla mnie za ciężka, bo nie interesowało mnie zmienianie swego wyznania czy filozofii życia, a jedynie znalezienie prostych technik na uspokojenie się po ciężkim dniu. Biorąc jednak pod uwagę całokształt książki, nie mogę nie przyznać, że dla zainteresowanych jest to jedna z lepszych pozycji o tej tematyce.

Autor: Bhante Henepola Gunaratana
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 232
Ocena: 3/6

 

6 komentarzy:

 1. Tym razem spasuje, gdyż tematyka tej książki nie leży w mojej ulubionej sferze zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, chciałabym kiedyś do tej książki zaglądnąć! Jestem na razie na etapie "Umysł zen, umysł początkującego". :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś, czasami lubię takie rzeczy poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To zdecydowanie nie jest książka, która by mnie zainteresowała, ale z pewnością dla osób zainteresowanych tym tematem będzie ciekawa.

  Zapraszam: im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)