sobota, 19 października 2013

Deep Purple, Smoke on the Water

Share it Please
Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych - Dave Thompson     Biografie muzyczne to jedne z najtrudniejszych do napisania książek, bo trzeba naprawdę wiele wnikliwości, dużo poświęconego czasu i sumienności, by poskładać w całość kilka dekad życia zespołu, będącego największą legendą rocka na świecie, a jeśli jeszcze jest to zespół o dosyć burzliwej historii, a ta poukładana jest chronologicznie w książce, to można to już uznać za nie mały wyczyn. Są jednak osoby, które ten gatunek mają bardzo dobrze oswojony i właściwie każda biografia opatrzona ich nazwiskiem, z góry staje się bestsellerem i rzetelnym źródłem informacji. Takim nazwiskiem jest Dave Thompson.
     To jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie rock and rolla. Znany z bezlitosnego pisarstwa i jak podaje książkowa zakładka niezwykłej finezji, co zdecydowanie potwierdzam. Jego biografie cieszą się niezwykłą popularnością, a w 19098 roku został włączony do piątki najważniejszych autorów piszących o muzyce rockowej. Już sama adnotacja o autorze jest zachęcająca, a dalej jest jeszcze lepiej.
     Bohaterami biografii są członkowie legendarnego zespołu Deep Purple. To giganci rocka i kultowe sławy, które do dziś mają całą masę fanów na całym świecie, a ich piosenki wciąż są grane i wykonywane przez nowych artystów. Cała historia rozpoczyna się historią nastolatków, których życie było niezwykle poukładane i zaplanowane, bynajmniej nie przez nich samych. Trudna sytuacja w kraju i wpływ niedawnej wojny, miały duże znaczenie w ich życiach, mimo, że byli zaledwie czteroletnimi dziećmi, gdy skończyła się wojna. Gdy byli już starsi, nadszedł czas pójścia do wojska, co także było przymusem, jednak pośród tego braku wolności, była jedna rzecz, która pozwalała na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zatopić w marzeniach o innym życiu. Była to muzyka rockowa, nieznana w Anglii i uwielbiana przez młodzież. To właśnie ona porwała garstkę chłopaków i wciągnęła bez reszty w swój świat.
     Tak właśnie powstał zespół Deep Purple, choć początkowo nosił nazwę Roundabout. Grupa chłopaków podbijała publiczność, choć nie tak dużą o jakiej marzyli. Sukces ich zespołu nadszedł dopiero później, za sprawą hitu 'Smoke on the Water'. Ta piosenka dała im upragnione miejsce w czołówce najlepszych zespołów rockowych. Niestety dalej nie jest już tak różowo. Mimo sukcesu, zespół nie był kolejną bajką o grupie przyjaciół podbijającej świat. Członkowie zespołu, poniekąd także przez sławę jaka na nich spadła, ale i przez swoje wybuchowe charaktery, zmieniali skład kilka razy, a raz nawet zawiesili działalność całkowicie. To był duży cios dla fanów, jednak tutaj nastąpiło szczęśliwe zakończenie i grupa reaktywowała się w nowym składzie. Choć nie krążyło o niej tak wiele plotek i legend jak choćby o zespole Queen, to jednak nie można jej odmówić rock'and'rollowego stylu bycia. Imprezy, pieniądze i szaleństwa były ich stałą towarzyszką.
     Mimo długiego stażu, w 2002 roku zespół zagrał koncert pokazując, że ich legenda i sława nie były tylko młodzieżowymi mrzonkami, a ich kunszt muzyczny nie na darmo został oceniony jako legendarny. Choć przyznam, że zespołu nie znałam, to jednak wkręciłam się w ich historię i zdecydowanie podobała mi się ta biografia. Nie stałam się ich fanką, ale zyskałam ogromną wiedzę o Deep Purple. To obszerna książka, obfitująca we wszystko co trzeba wiedzieć będąc fanem muzyki, lub samego zespołu. Zdecydowanie polecam!

Autor: Dave Thompson
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 400
Ocena: 4/6

6 komentarzy:

 1. Nie znam tego zespołu i nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, dlatego powyższa biografia nie interesuje mnie na tyle, bym chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam biografie muzyczne! Nie znam jednak tego zespołu na tyle, by sięgnąć po ich dokładną biografię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. SQN szaleje z tymi biografiami, w dodatku wydaje je na poziomie, aż się chce mieć całą kolekcję :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam piosenkę z podtytułu!! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem fanką tego zespołu, więc nie wiem czy sięgnę kiedykolwiek po "Deep Purple". Jednak zamierzam ją kupić na prezent mojemu chłopakowi, więc cieszą mnie Twoje pozytywne o niej słowa. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanką zespołu, żeby o nich czytać, w ostatnim czasie jest dosyć sporo publikacji, biografii muzycznych i staram się wybierać, te, które mnie interesują :)

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)