wtorek, 6 sierpnia 2013

Nieb@jka

Nieb@jka - Marta Piechowicz     "Nieb@jka" to debiutancka powieść młodej autorki Marty Piechowicz, z zawodu coach i trener sportowy, choć moim zdaniem, Pani Marta powinna skupić się na pisaniu, bo wychodzi jej to rewelacyjnie. Mimo, że powieść jest jej pierwszą w dorobku, już zaliczam ją do udanych i na pewno nietuzinkowych.
     Alicja to absolwentka filologi polskiej, która właśnie zerwała z narzeczonym. Chce rozpocząć wszystko od nowa i w końcu znaleźć szczęście. Postanawia przeprowadzić się do Gdańska. Jednak jej "trudna" rodzinka, brak pracy i samotność nie pomagają jej zbytnio. Na szczęście Alicja ma oddaną przyjaciółkę Olę, wspaniałą kuzynkę Martynę i optymizm. Właśnie te czynniki sprawiają, że mimo większych ambicji dziewczyna znajduje pracę w sklepie odzieżowym, której nienawidzi, lecz pozwala jej ona przetrwać w nowym mieście. Pewnego dnia podczas przeglądu poczty internetowej, natyka się na ogłoszenie serwisu randkowego i decyduje się zamieścić swój anons. Wtedy też poznaje sympatycznego mężczyznę, a jest nim Grzegorz. To czterdziestoletni kardiolog, który po zdradzie żony wnosi o rozwód i układa sobie życie na nowo. Mimo, że początkowo nie radzi sobie z samodzielnym prowadzeniem domu oraz codziennymi obowiązkami, nie zraża się i coraz lepiej radzi sobie jako singiel. Mimo, że Grześ jest przekonany o słuszności decyzji o rozwodzie, jego rodzice utrudniają mu życie i zamęczają go swoimi opiniami. Jednak to nie zraża go i pomimo, że jego była żona Justyna, dręczy go swoimi odwiedzinami, wytrwale odpycha ją i układa sobie życie na nowo. Pomaga mu w tym ukochany, nowy pies- Kropka. Za namową przyjaciółki Kasi, loguje się w serwisie randkowym. Wśród wielu zniechęcających ogłoszeń natrafia na konto Alicji, która mimo tajemniczego zdjęcia od razu urzeka go swoją delikatnością.
     Para rozpoczyna wspólną korespondencję. Po wielu owocnych rozmowach, Alicja podaje mu swój numer telefonu przed wyjazdem na święta do rodziców. Ku jej zdziwieniu Grzegorz zaprasza ją na kawę. Dla obojga jest to początek nowego życia i zaskakującego, niespodziewanego uczucia. Jednak po drodze czekają ich trudności, rodzina, była żona i strach przed nieznanym, jednak jak głosi stare porzekadło, "miłość wszystko przezwycięży".
     "Nieb@jka" to powieść o nadziei i nowej szansie, a przede wszystkim o miłości, jednak nie jest to typowa powieść, dlatego tak mnie urzekła. Bohaterzy nie są nudni, ani przewidywalni, wręcz przeciwnie, Grzegorz jest postacią, która cały czas mnie zaskakiwała, raz go lubiłam, innym razem mnie denerwował. Tak samo odebrałam Alicję, ale i inni bohaterowie byli "dopracowani". Nie było pominiętych postaci, stworzonych dla "zapchania" stron. Każdy miał w pełni rozwinięty charakter i swoją rolę do odegrania w życiu Grzegorza i Alicji. Bardzo polubiłam Olę i Martynę, za to złościli mnie rodzice głównych bohaterów.
     Również sama fabuła jest nieprzewidywalna. Nie jest to powieść przesłodzona, ale też i nie przesycona dramatami. To lekka lektura w sam raz na wieczór. Połączenie obyczajówki i romansu, idealnie zrównoważone, Dzięki temu czyta się ją bardzo szybko, akcja wciąga i książka wyróżnia się spośród innych z tego gatunku. Milo było przeczytać coś odmiennego.
    Jestem pozytywnie zaskoczona tą lekturą, odprężyłam się przy niej i oderwałam od codzienności, a sobie jak i innym czytelnikom życzę więcej takich przyjemnych debiutów.

Recenzja napisana przez Wiki:)
Autor: Marta Piechowicz
Wydawnictwo: WFW
Liczba stron: 307
Ocena: 6/6

5 komentarzy:

 1. Zarys fabuły szalenie mi się spodobał i chciałabym bardzo przeczytać tę książkę. Mam nadzieję, że trafi mi się taka okazja, bo "Nieb@jka" już na wstępie mnie urzeka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygujący tytuł i nieprzewidywalna fabuła. To coś co lubię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią przeczytam tą ksiązkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obyczajówki bardzo lubie, ale niestety nie moge tego powiedziec o romansie. Jednak przeczytam, bo zapowiada sie dosyc ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń