czwartek, 25 lipca 2013

Ślepy instynkt

Share it Please
"Pałka zapałka dwa kije,
Kto się nie schowa, ten kryje.
Liczę do dziesięciu:
Raz, dwa, trzy...

Możesz się kryć,
Gdzie tylko chcesz,
Bo ja na pewno znajdę Cię.

Zajrzę do każdej dziury,
Wypatrzę Cię w każdej szparze,
Poznam Cię łatwo po twarzy."

Max i Sina mieszkali z rodzicami w małej mieścinie. Byli zgranym, kochającym się rodzeństwem, które zawsze mogło na sobie polegać. Szczególnie Sina mogła zaufać swojemu bratu w każdej sytuacji i przy nim czuła się bezpieczna. Dziewczynka była niewidoma, a Max uczył ją poznawać świat. Ich rodzice od pewnego czasu nadużywali alkoholu i nie wykazywali żadnego zainteresowania dziećmi. Całą odpowiedzialność i opiekę nad Siną zrzucili na szesnastoletniego Maxa. Chłopak bardzo kochał swoją siostrę i lubił się nią zajmować, jednak był przytłoczony brakiem czasu dla siebie i jej ciągłą obecnością. Pewnego wakacyjnego dnia, mimo zakazu rodziców, za namową Siny udał się do kolegów pograć z nimi w piłkę. Nawet nie przypuszczał, że już nigdy więcej nie spotka swojej siostry. Dziewczynka wybrała się do ogrodu na huśtawkę, nie wiedząc, że czai się na nią groźny psychopata, który ją porywa, nie zostawiając przy tym żadnych śladów.
Dziesięć lat później z ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci, zostaje uprowadzona niewidoma dziewczynka Sara. Tym razem jednak sprawca wykazał się nieostrożnością i  na miejscu zbrodni znaleziono jego spermę. Sprawą zajmuję się komisarz policji kryminalnej Franziska Gottlob. Szybko łączy zaginiecie Sary ze sprawą sprzed dziesięciu lat, kiedy zaginęła Sina. Obie dziewczynki wiele łączy, były niewidomymi ośmiolatkami, o rudych włosach, jasnej cerze. 
Franziska kontaktuje się z bratem Siny, który jest już dorosłym mężczyzną. Max został sławnym bokserem odnoszącym wielkie sukcesy w świecie sportu. Nie uporał się jednak z tragedią jak spotkała jego rodzinę. Jest pogrążony w poczuciu winy i bezradności, nie utrzymuje kontaktu z rodzicami, którzy obwiniają go o zaginięcie córki. Po spotkaniu z policjantką jego wspomnienia odżyły na nowo, a śledztwo, które prowadzi pani komisarz, powoduje chęć zemsty na zboczeńcu, który odebrał mu ukochaną siostrzyczkę. Postanawia go dopaść i się z nim porachować.
Śledztwo jest coraz bardziej skomplikowane, a podejrzanych coraz więcej, jednak w końcu Franziska trafia na ślad. Nawet nie wie z jakim szaleńcem przyjdzie jej się zmierzyć i w jakim znajdzie się niebezpieczeństwie. Czy uda jej się uratować Sarę, nim psychopata ją zabije?

"Ślepy instynkt" to bardzo wciągający thriller. Już od pierwszej strony czuć niesamowite napięcie i dreszczyk emocji. Książka jest tak interesująca, że nie sposób odłożyć ją na miejsce, bo ciągle zadajemy sobie pytanie co dalej i pragniemy się tego dowiedzieć. Rozdziały są bardzo krótkie, więc czyta się je błyskawicznie. Już sama okładka zrobiła na mnie wrażenie i spodziewałam się po niej dobrej powieści. Akcja toczyła się błyskawicznie i niespodziewanie, kilka jej zwrotów bardzo mnie zaskoczyło. Autorowi celnie udaje się także zmylić czytelnika i nie dopuścić, żeby w nieodpowiednim czasie domyślił się kto jest porywaczem. Zakończenie  okazało się całkowicie po mojej myśli, z czego się cieszę, chociaż również było niespodziewane. Bohaterowie w książce byli różnorodnie skonstruowani, mamy wiele interesujących postaci m.in właśnie postać Maxa, brata Siny.
 Jedynym minusem powieści była dla mnie chyba zbytnio rozwinięta dojrzałość porwanej Sary. Dziewczynka miała tylko osiem lat i normalne dziecko w tym wieku, w warunkach jakie przetrzymywał ją porywacz, byłoby przerażone i nie panowało by nad emocjami, nie potrafiłoby ocenić prawidłowo sytuacji i nie wiedziało co ma dalej robić. Po prostu byłoby bezradne i zrozpaczone. Sara była przestraszona i przerażona, jednak czytając miałam wrażenie jakby to nie była mała dziewczynka, tylko dużo, dużo starsza osoba.
Z pewnością polecam tę książkę wszystkim miłośnikom thrillerów i kryminałów. Bardzo podobał mi się styl pisania autora, więc z chęcią sięgnę po jego następne książki.

Autor: Andreas Winkelmann
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 350
Ocena: 5/6


7 komentarzy:

 1. Generalnie nie przepadam za thrillerami, ale ta pozycja mnie zaciekawiła. Z przyjemnością sięgnę po "Ślepy instynkt".

  Zapraszam: im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że trochę tematyka owej książki mnie przeraża, z jednej strony lubię czytać tego typu literaturę i zawsze z ciekawością śledzę kolejne etapy szukania przestępców, ale z drugiej strony obawiam się czy jednak finał owej książki mnie nie rozczaruje. Nie wiem jak jest jej koniec, ale jakoś nie specjalnie chciałabym go poznać w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie moje klimaty, ale polecę znajomej, ona uwielbia takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam thrillery a powyższy ogromnie mnie zaciekawił swoją porażającą historią, dlatego muszę koniecznie poznać ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowałaś mnie. Z checią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja lubię thrillery, z tym się chętnie zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)