wtorek, 7 października 2014

Przeczekać ten dzień

     "Przeczekać ten dzień" to debiut literacki bardzo młodej autorki, zaledwie dwudziestoletniej Anny Marii Jaśkiewicz. Została laureatką Yale Book Award oraz zwyciężczynią olimpiady języka francuskiego w 2012 roku. W mojej opinii jest to jeden z lepszych tytułów ostatnich lat, a fabula dorównuje największym bestsellerom światowym.
     "Przeczekać ten dzień" to jakby dziennik pisany przez głównego bohatera. Po kolei poznajemy jego życie, wydarzenia z jego przeszłości, ale przede wszystkim teraźniejszości, a tym samym krok po kroku wtajemniczamy się w niezwykłą zagadkę.Wszystkiemu winny jest pewien wpis w dzienniku polonisty.
     Karol stracił ukochaną i próbuje żyć dalej w miarę szczęśliwie, choć bez entuzjazmu. Spokój przynoszą mu lekcje i dyskusje z młodzieżą. Pewnego dnia jednak gubi swój dziennik, który wyznaczał mu do tej pory każdy dzień. Jego niepokój nie trwa jednak długo, bo już wkrótce odnajduje go na parapecie szkolnym. Ze zdziwieniem stwierdza, ze wpisane są do niego dwie daty, których on nie zaplanował, spotkanie z jedną z nauczycielek, oraz jego własna śmierć... Karol jak przystało na melancholika i filozofa, nie bierze tego tak bardzo do siebie, jednak im bliżej daty jego śmierci, tym bardziej narasta lęk i obawa. Również jego przyjaciele, Łucja i Adrian, martwią się o jego życie.
     Książka jest świetnie napisana, akcja rozłożona równomiernie, bohaterowie ciekawi, a zakończenie zaskakujące i nieprzewidywalne, mimo to właśnie ono trochę mnie rozczarowało. Z jednej strony autorka rozwiązała tajemnice nieszablonowo, z drugiej wszystko wygląda tak, jakby zabrakło kilku stron finału. Brakowało mi konkretów i rzeczowego wyjaśnienia wątku tajemniczych wpisów. Dla mnie był to duży minus książki, miałam nadzieję, że w ostatnim rozdziale autorka odkryje wszystkie karty i zrezygnuje z domysłów, tymczasem ona postąpiła odwrotnie. Finał jest wiec zależny od czytelnika i jego interpretacji.
     Mimo wszystko Jaśkiewicz jest według mnie najbardziej obiecującą autorką polską ostatnich lat, która stworzyła wspaniałą fabułę i niezwykle charakterystyczny styl, rzadko stosowany zwłaszcza w naszym kraju. "Przeczekać ten dzień" to bardzo dobra powieść na leniwy wieczór, ale nie da się nie odczuć jej emocjonalności. Całość ma nas zmusić do zadania sobie podstawowego pytania o nasze własne życie. Bohater staje przed taką refleksją i usiłuje zrobić wszystko, by w razie śmierci być pogodzonym ze sobą, innymi ludźmi i ze światem. Dlatego tez jeśli ktoś lubi takie egzystencjalne tematy, powinien sięgnąć po ten tytuł.

Autor: Anna Maria Jaśkiewicz
Wydawnictwo: Promic
Liczba stron: 156
Ocena: 5/6
http://wydawnictwo.pl/

10 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka mogłaby mnie zainteresować. Lubię literaturę tego typu ;)

  www.im-bookworm.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy byłam młodsza, bardzo lubiłam tę tematykę, jednak z czasem mi się przejadła. Raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. całkiem niezła, aczkolwiek nie porwała mnie jakoś specjalnie

  OdpowiedzUsuń