czwartek, 13 lutego 2014

Zabić gołębia

Share it Please
    "Zabić gołębia" to piękna powieść psychologiczno obyczajowa, obok której nie można przejść obojętnie. Po lekturze przez długi czas towarzyszyła mi refleksja, a zarówno fabuła jak i bohaterowie zrobili na mnie ogromne wrażenie.
     Autorem książki jest  Stephen Kelman. Jego droga do kariery wcale nie była łatwa i przez długi czas Kelman nie podejrzewał, że jego zawodem w przyszłości będzie właśnie pisarstwo. Stephen był magazynierem, pracował także w opiece społecznej, marketingu. Dopiero w 2005 roku zajął się pisaniem, jednak skupił się przede wszystkim na scenariuszach filmowych. "Zabić gołębia" to jego debiutancka powieść, doceniona wieloma nagrodami.
     Jedenastoletni Harrison Opoku przenosi się do Anglii z matką i siostrą ze swojej rodzinnej Ghany. Jego zderzenie z nowym miejscem i ludźmi, a przede wszystkim kulturą, jest tak ogromne, że chłopcu trudno jest się przyzwyczaić i dostosować do rówieśników. Uważnie obserwuje otoczenie i chłonie zarówno język, jak i obyczaje mieszkańców. Fascynuje go gang obecny na jego osiedlu, ale i samo miasto, rozbudowane i tętniące życiem.  Jego pierwsze spotkanie z rzeczywistością wielkiego miasta to widok zamordowanego chłopca. To wstrząsnęło nim, ale i wzbudziło ciekawość i zdziwienie. Kiedy policji nie udaje się odnaleźć zabójcy, Harrison postanawia zająć się śledztwem, nie wie jednak, że to grozi życiu jego i jego bliskich.
     Autor w nieskomplikowanej, prostej fabule ujął wszystko to co trapi emigrantów, młodzież i także dorosłych rzuconych w nowe okoliczności. Doskonale ukazał problemy z aklimatyzacją i dostosowaniem się przybyszów z krajów trzeciego świata do życia w metropolii. Główny bohater wspaniale ukazuje młodzież mającą problemy z rówieśnikami, z wpasowaniem się do grup, znalezienia swojej tożsamości. Moim zdaniem jest to niezwykle prosto a zarazem naprawdę inteligentnie przedstawiona strona psychologiczna  problemów bohaterów, zawarta w ciekawej i wciągającej fabule modernistycznego kraju, Anglii.
      Polecam powieść wszystkim, którzy liczą na nieco poważniejszą, głębszą, refleksyjną i inteligentną historię z tłem. To nie tylko udany debiut, ale i nowe spojrzenie na wciąż szerzące się problemy coraz większej grupy ludzi, na całym świecie.

Autor: Stephen Kelman
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Liczba stron: 288
Ocena: 6/6

Za egzemplarz serdecznie dziękuję:

http://1.bp.blogspot.com/-AYpxDz4RsqU/UngXqLAC8bI/AAAAAAAAAZ8/U86lrrSBGbM/s1600/tania%2Bksi%25C4%2585%25C5%25BCka%2Blogo%2B800x373.jpg

 Zapraszam również na:Książka bierze udział w wyzwaniu:

 http://pasjonatkaliteratury.blogspot.com/2014/01/kolejna-odsona-czytelniczego-wyzwania.html#comment-form

2 komentarze:

  1. Jestem niemal pewna, że by mi się spodobała:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozycja wydaje się być wręcz idealna dla mnie ;3

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)