wtorek, 11 lutego 2014

Wybór Marty

Share it Please
http://mnz.pl/wp-content/uploads/2012/03/Wybor_Marty.jpg     "Wybór Marty" to powieść polskiej autorki Lidii Witek. Jak wskazuje napis na okładce, jest to historia napisana przez samo życie i może właśnie dlatego tak bardzo wzrusza i daje do myślenia.  Jest to zdecydowanie książka "głębsza", mówiąca o rzeczach ważnych.
     Główną bohaterką powieści jest Marta, młoda i wykształcona architekt, której życie jest rozplanowane i ułożone na wiele lat naprzód. Jednak wkrótce okazuje się, że losu nie można rozrysować niczym planów domu i trzeba być gotowym na wiele niespodzianek.  Jedną z nich okazuje się być kuzynka Marty, która potrzebuje pomocy. Mimo, że architekt nie jest co do tego przekonana, a rozum i serce wyraźnie wysyłają jej sygnały ostrzegawcze, ona zgadza się udzielić swej bliskiej pomocy. Właśnie w tym momencie jej życie zmienia się, następuje fala nowych wydarzeń, lawina, która niesie ze sobą wiele zaskoczeń i sytuacji, które niejednokrotnie postawią Martę przed trudnym wyborem.
     "Wybór Marty" to książka pełna sprzeczności. Główną rolę grają w niej emocje, nienawiść, miłość, żal, ból i radość i wiele innych, które dotykają nie tylko głównej bohaterki. Od początku można śledzić przemianę ambitnej, nieco zbyt surowej nawet dla siebie samej młodej architekt, której przyjdzie się zmierzyć z nieoczekiwanymi zmianami jakich nie planowała. To piękna historia o poświęceniu i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i innych.
     Mimo, że w historii Marty niemało jest cierpienia, bólu, niepewności i melancholii, w gruncie rzeczy jest to przesłanie pozytywne. Nie chcę zdradzać jak konkretnie kończy się powieść, ani jak rozwinęła się akcja, ale muszę podkreślić, że morał płynący z każdej strony pozwalał nieco pozytywniej spojrzeć na społeczeństwo i nabrać wiary w to, że choć czasy się zmieniają, zmieniając jednocześnie ludzi, wciąż  każdym człowieku pozostał pierwiastek zwykłego, bezinteresownego człowieczeństwa.
     Nie mogę nie napisać choć słowa o wydaniu, okładce i języku autorki. Wydawnictwo Promic jest jednym z moich ulubionych jeśli chodzi o okładki, bo są one nie tylko piękne, ale przede wszystkim zawsze dopasowane do samej fabuły, co jest ogromnym plusem. Czcionka i język oraz styl pisarki sprawiły, że całość wręcz pochłonęłam i w ogóle nie zmęczyłam oczu. To mój ulubiony sposób wydania w przypadku powieści obyczajowej.    
Na pewno polecam książkę osobom lubiącym takie głębsze, mądre i refleksyjne historie, ale i zachęcam tych, którzy na co dzień "boją się" lub unikają takich z pozoru przytłaczających i pesymistycznych powieści. Tym razem książka na pewno przypadnie do gustu każdemu i wbrew pozorom wywoła uśmiech na twarzy, po przeczytaniu zakończenia.

Autor: Lidia Witek
Wydawnictwo: Promic
Liczba stron: 592
Ocena: 6/6
http://www.wydawnictwo.pl/themes/wellcommerce_tech_copy/assets/images/logo.png

7 komentarzy:

 1. Książkę mam, lecz jeszcze jej nie czytałam, ale zamierzam niebawem to zrobić, dlatego cieszy mnie bardzo twoja pozytywna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 2. O jej! Zachęciłaś mnie bardzo do niej! :D
  Co prawda jeszcze jej nie mam, lecz będę jej szukać xD
  Pozdrawiam Kochana :* :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo wysoka ocena, a więc książka musi być bardzo dobra - przeczytam z pewnością ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No, jak znajdę gdzieś to pewnie przeczytam, właściwie czemu nie... Chociaż ta główna bohaterka trochę mnie odstrasza :P
  B.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że przeczytanie od czasu do czasu jakiejś trudnej, może nawet pesymistycznej książki, jest jak najbardziej wskazane;) Do powieści wydawanych przez wydawnictwo Promic podchodzę z rezerwą, ale może akurat ta mi się spodoba?

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)