środa, 26 lutego 2014

Uzdrawiająca siła śmiechu

Share it Please
    Uśmiech to najbardziej znane i najtańsze lekarstwo świata. Jego siłę zna każdy i choć często o tym nie wiemy, używamy go codziennie zwłaszcza na dolegliwości psychofizyczne. Często gdy doskwiera nam gorszy humor, mamy ochotę na komedię, wyjście z domu z przyjaciółmi lub rodziną, przeczytanie czegoś weselszego czy nawet obejrzenie bajki. Także kiedy jesteśmy chorzy często wizyty bliskich poprawiają nam nastrój. Udowodniono także, że śmiech działa dwa razy silniej niż leki przeciwbólowe, a śmianie się przynajmniej dwa razy dziennie, głęboko z przepony, potrafi wyleczyć wiele chorób i wydłużyć życie o kilka lat! Wszystko to zostało potwierdzone przez lekarzy i naukowców i choć nie zwracamy na to uwagi na co dzień, śmiech często nam pomaga, czasami nawet lepiej niż medycyna.
     Nie bez powodu także wiadomo, że osoby o optymistycznym podejściu do życia, mające poczucie humoru są bardziej lubiane i szczęśliwsze.  Przyciągają do siebie innych, a ich życie jest dużo pełniejsze. Śmiech dobrze wpływa na psychikę i ciało i jest wręcz niezbędny do życia. Kiedy z takim podejściem podchodzimy do codzienności, nawet problemy stają się nagle mniej ważne, tracą na ważności, a my nie przejmujemy się tak zmartwieniami.
     "Uzdrawiająca siła uśmiechu"  to poradnik dla osób, która chcą wprowadzić trochę optymizmu w swoje życie, nauczyć się nieco luźniejszego podejścia i zyskać dobry humor. Książka podzielona jest na kilka aspektów. Opisywane są  ważne informacje i objaśnienia różnych psychologicznych zagadnień, następnie konkretne historie osób uczęszczających na terapię. Te opisy są naprawdę szczegółowe, bo zawierają nie tylko charakterystykę osób, pacjentów i ich problemów, ale i nawet dialogi. Można więc wybrać interesującą nas "opowieść" i spróbować dopasować ją do naszego problemu. Takie ujęcie tematu przez autorów jest niezwykle skuteczne, bo można łatwo przejąć rady i wskazówki z poradnika i zastosować je w swoim życiu. Mimo, że nie dojrzałam siebie w przedstawionych postaciach, to jednak zapamiętałam mnóstwo cennych rad i prawd, które warto stosować na co dzień.
     Ta lektura była naprawdę przyjemna, mimo, że teoretycznie poradnik zawsze wydaje się być gatunkiem ciężkim przynajmniej emocjonalnie. Tym razem czułam się jak podczas czytania dobrej powieści z bohaterami i dialogami, dzięki czemu nie tylko przyswoiłam wszystkie lekcje, ale i spędziłam miły czas. Dlatego jeśli chcecie sięgnąć po poradnik o tej tematyce, ale do tej pory odrzucał was ten gatunek z powodu naukowego języka i żmudnych formułek, to ten jest wręcz stworzony dla was. Wystarczy zresztą spojrzeć na okładkę, by od razu poprawił się nam nastrój.

Autor: Eleonore Hofner, Hans-Ulrich Schachtner
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 288
Ocena: 5/6
http://talizman.pl/

3 komentarze:

  1. Przydałby mi się taki poradnik, bo czasem zbyt pesymistycznie podchodzę do życia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś dla mnie. :) Chociaż nie przepadam za poradnikami, lubię takie tematy. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Może okazać się, że to przydatny poradnik :D

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)