środa, 26 lutego 2014

Romans z Turcją

Share it Please
    Turcja to kraj owiany tajemnicą. Wciąż wiele osób uważa, że  jest to miejsce zacofane, nieucywilizowane, niebezpieczne i bardzo egzotyczne. To ostatnie jest oczywiście prawdą, jednak inne domysły już dawno przestały pasować do Turcji. Coraz więcej turystów odwiedza ten piękny kraj i przekonuje się o tym na własne oczy. Choć nigdy nie byłam w tym miejscu, mogę wymienić całą masę zwyczajów, miejsc, tradycji i krajobrazów Tureckich i chyba w przypadku książki, która za zadanie ma przybliżyć ludziom dane miejsce, jest to rekomendacja najlepsza z możliwych.
     Autorki Joy Stocke i Angie Brenner to dwie przyjaciółki, które udały się w długą podróż by poznać prawdę o rajskim miejscu na Ziemi.  To, że Turcja jest dobrym wyborem poświadczają fakty. To właśnie tu Agatha Christie odpoczywała i popijała kawę, to stąd pochodzą najpiękniejsze tkaniny na świecie, to tu rozwijały się znane i obecne na całym świecie targowiska. Takich informacji jest cała masa. Ten kraj to całkiem inne życie, gdzie wieczory przemijają na rozmowach w kawiarenkach, gdzie wszędzie pachnie pysznymi potrawami, jest bajecznie kolorowo, a przede wszystkim ludzie są otwarci i szczerzy. To także multum tradycji, obyczajów, legend, historii, opowiadanych przez najstarszych mieszkańców.Oczywiście nie można nie wspomnieć o kuchni, którą wręcz czuć z każdej strony, o pięknej ceramice, ozdobach, tańcach i strojach nie z tej bajki.
     Autorki opowiadają nam o niemalże nierealnym kraju z punktu widzenia jego tubylców, swoich przemyśleń i wrażeń. Muszę przyznać, że Turcja z ich punktu widzenia, a ta z moich wyobrażeń, to dwa różne światy, które nijak mają się do siebie. Nie da się też nie zapragnąć wyruszyć do tego malowniczego regionu i koniecznie wyruszyć na zwiedzanie śladami pisarek, a nawet porozmawiać z dokładnie tymi samymi ludźmi. Okładka, która nie tylko zachęca ale i idealnie podsumowuje tajemniczość tego miejsca, sugeruje, że książka ta jest idealna dla osób przepełnionych obawami i mitami o Turcji. Teraz z całą pewnością się z tym zgadzam. Jeśli macie wrażenie, że panuje tam bieda, nikt nie zna języków, trudno się porozumieć, bezpieczeństwo jest dalekie od normy, a cały kraj opiera się jedynie na targach pełnych bibelotów, to koniecznie musicie zapoznać się z tą pozycją i odkryć, że Turcja, to coś znacznie więcej.

Autor: Joy Stocke, Angie Brenner
Wydawnictwo: Lambook
Liczba stron: 288
Ocena: 5/6
http://www.lambook.pl/

2 komentarze:

  1. Każdy kraj kryje w sobie coś więcej niż tylko to, co zobaczyć możemy na przykład w mediach. I chociaż kusi mnie ta książka to odrobinę obawiam się czy autorki nie stworzyły obrazu wyidealizowanego. Zawsze są dwie strony medalu i warto by o tym pamiętać. Ale ogólnie jako promocja niezwykłości tureckiej kultury ta pozycja pewnie jest bardzo ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)