czwartek, 23 stycznia 2014

Kolacja

Share it Please
Kolacja - Herman Koch     Seria "Gorzka czekolada" to same dobre książki, które zawsze ciekawią. Czytając większość z nich mogę śmiało przyznać, że nie było do tej pory książki, która nie przypadłaby mi do gustu. Tak było i tym razem. Powieść z dzisiejszej recenzji przypomina gotowy scenariusz filmowy i jest to niezwykłe połączenie wielu gatunków literackich.
     Mimo, że czytałam wiele sugestii, że książka ta jest thrillerem psychologicznym, dla mnie jest to także trochę komedii w prawdziwym satyrycznym wydaniu. Nie znalazłam tu typowych żartów, a raczej dużo dowcipu sytuacyjnego. "Kolacja" to historia dwóch małżeństw, które spotykają się w wyjątkowo eleganckiej restauracji, by omówić problemy swoich nastoletnich synów. Jest to jedyna szansa na rozwiązanie sporów i podjęcie ważnych decyzji, które zaważą na reszcie ich życia. Mimo wytwornego otoczenia, miłej obsługi i smacznego jedzenia, kolacja nie przebiega w miłej atmosferze, a pozorne okazywanie sobie kultury są jedynie maską, jaką nałożyli wszyscy uczestnicy wieczoru. Lokal w Amsterdamie staje się areną, na której dwie rodziny toczą ze sobą walkę na słowa, gesty i spojrzenia i powoli zaczyna się robić niebezpiecznie.
     Cała historia jest pokazana z punktu widzenia Paula, jednego z mężów i ojców obecnych na kolacji. Już to jest ciekawą formą wybraną przez autorkę, bo zazwyczaj do tej roli wybierane są żeńskie bohaterki. Mimo to, ja jestem zadowolona z wyboru Paula, bo moim zdaniem jest to najciekawsza postać całej książki i mimo wielu wad wnosił do fabuły trochę humoru i dystansu. Jednak nie mogę nie pochwalić także innych bohaterów, bo mimo, że nie wszystkich polubiłam czy choćby rozumiałam, to jednak autorowi trzeba przyznać niezwykły talent do kreowania charakterów. Wiele osób uznało, że akcja dzieje się zbyt wolno, jednak według mnie nie było to wadą, a w dodatku pozwoliło na stopniowe budowanie emocji i żaden fragment, nawet nie posiadający dialogów, ani przez chwilę mnie nie nudził.
     Herman Koch jest pisarzem z charyzmą i na pewno będę chciała przyjrzeć się także innym jego książkom, choć będąc po lekturze zaledwie jednej jego autorstwa, wydaje mi się, że jego specjalnością są właśnie powieści o podłożu psychologicznym, badające naturę i zachowania człowieka. W "Kolacji" wyraźnie odczuwało się tą cechę,a spojrzenie na "elity" w nieco inny, prawdziwy sposób było w pewnym sensie także i poradnikiem, z którego trudno nie wyciągnąć lekcji.

Autor: Herman Koch
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 280
Ocena: 5/6
http://www.mediarodzina.com.pl/

8 komentarzy:

 1. Wygląda interesująco, chętnie się za nią rozejrzę :>
  B.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nigdy nie słyszałam o tej serii. Może kiedyś się za nią rozejrzę :) Przydatna recenzja. A tak przy okazji- nominuję cię do Liebster Blog Award, więcej informacji http://ksiazkikinomodaiuroda.blogspot.com/2014/01/liebster-blog-award.html. Będzie mi miło, jeśli odpowiesz na pytania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze, jak ja nie lubię takich okładek. :( Wiem, że nie powinnam oceniac po niej, ale od razu z góry ksiązka ma u mnie malutkiego minusa hihi. A po za tym, chyba nie przepadam właśnie za takimi książkami gdzie nie ma akcji i wszystko dzieje się w jednym miejscu. Obawiam się, że by mnie znudziła, ale z drugiej strony o serii "Gorzkiej Czekolady" nie słyszałam, ale musze się nią zainteresowac i zobaczyć bo moze trafię na coś ciekawego. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęciłaś mnie!!
  Spróbuję, może będzie niezła!
  Zapraszam do Nas + zostaw jakiś ślad po sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W związku z tym, że styczeń chyli się ku końcowi, chciałam się przypomnieć z Kryminalnym Wyzwaniem i spytać, czy masz do zgłoszenia jakieś recenzje? :) Chcę uzupełnić podsumowanie, żeby na początku lutego dodać je na bloga, tak, by potem nie musieć już dopisywać :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam się szczerze, że okładka niezbyt zachęcająca, jednak jak widać po recenzji nie warto książki oceniać po okładce. Jeśli tylko znajdę gdzieś tytuł, na pewno przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawił mnie motyw skupienia akcji na jednym wydarzeniu, tu akurat na kolacji. Mimo to, na ten moment nie będę szukała tej książki, ale zapamiętam Twoją pozytywną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tę serię. Po tę książkę mam również zamiar sięgnąć w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)