czwartek, 5 grudnia 2013

Indie, miliony zbuntowanych

Share it Please
Indie. Miliony zbuntowanych - Vidiadhar S. Naipaul     Na świecie nie pozostało zbyt wiele miejsc, w których tradycje są wciąż żywe, kultywuje się stare obyczaje, język i kultura nie zmieniają się, a wygląd kraju nie ulega znacznym transformacjom. Nowoczesność coraz częściej wdziera się w każdy zakamarek, jednak spośród wszystkich krajów na świecie, jeden wyróżnia się stałością. Są to Indie. To kraj, w którym postęp odgrywa znaczącą rolę, jednak mimo to zarówno język, kultura, tradycje i religia nie uległy zmianom, wciąż są główną cechą Indii i z powodzeniem współdziałają u boku rozwijającej się cywilizacji.
     Autorem tej niezwykłej książki, jest V.S. Naipaul. Urodzony w 1932 roku w Trynidadzie, zadebiutował w 1957, lecz uznanie zdobył dopiero w 1961 roku, książką "Dom pana Biswasa". Specjalizuje się w problemach rasowych i kulturowych, opisuje w swych publikacjach kraje Ameryki Łacińskiej, Indii, Ameryki Południowej. Jeśli do tej pory nie znaliście jego książek, warto to zmienić, bo Naipaul jest naprawdę cenionym i utalentowanym pisarzem, czego dowodzi mnóstwo zdobytych nagród, np. nagroda Nobla, tytuł Szlachecki od Królowej Brytyjskiej czy nagroda Bookera i liczne doktoraty honoris causa. Już sama biografia autora robi imponujące wrażenie, a jeszcze większą sympatię do jego twórczości zyskuje się po przeczytaniu choć jednej z jego licznych relacji podróżniczych. Ma on niebywały talent do opisywania i relacjonowania rzeczy ważnych, trudnych w sposób niezwykle prosty i łatwy do zrozumienia.
     Indie to kraj znany na świecie z ogromnej duchowości mieszkańców, z licznych i hucznie obchodzonych świąt, z kolorowych strojów i wesołej muzyki. Wiele osób kojarzy tą kulturę z bollywoodzkimi filmami i rzeczywiście, według Naipaula tak właśnie poniekąd wygląda naprawdę życie mieszkańców. Jednak druga, nie mniej znana strona tego kraju to także bieda. Pomimo, że jak wszędzie, tak i do Indii dotarły najnowsze nowinki technologiczne, powstają coraz to nowocześniejsze konstrukcje, wieżowce i budynki, przemysł i gospodarka unowocześniają się, to jednak Indie wciąż pozostają takie same. To niezwykłe zjawisko, w którym nowoczesność miesza się z tradycją, jedno nie wypycha drugiego, te dwie formy współdziałają ze sobą, a ludzie korzystają zarówno z jednego jak i drugiego. Dużą rolę odgrywa tu także religia, która trzyma mieszkańców przy tradycji i sprawia, że żyjąc w nowoczesnym, zmieniającym się w szybkim tempie kraju, zawsze wracają do tradycji, do wielu imprez, tańców, tradycyjnych strojów, za sprawą religii.
     "Indie, miliony zbuntowanych" to nie tylko niezwykły obraz tego wspaniałego kraju, to także relacje ludzi, którym Naipaul oddał głos, a którzy zdecydowanie i odważnie wypowiadają się na temat zmian, podziału klas, biedy jakie nieuchronnie dotykają Indie. To wspaniały reportaż ukazujący ten kraj z każdej strony, naszpikowany detalami, ciekawostkami i cennymi informacjami.

Autor: V.S. Naipaul
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 595
Ocena: 5/6
http://czarne.com.pl/uploads/attachment/file/459/czarne_logo.png

1 komentarz:

  1. Zapowiada się super, a kultura indyjska mnie interesuje chociaż przeraża, dlatego książkę chętnie bym przeczytała ;)

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)