poniedziałek, 21 października 2013

Skanseny, przewodnik turystyczny

Share it Please
     "Skanseny, przewodnik turystyczny" to pięknie wydany album i książka w jednym, autorstwa Magdy i Marka Osip-Pokrywka. To doskonała lektura dla wszystkich, którzy lubują się w dawnych klimatach i kochają wnętrza z duszą.
     W dzisiejszych czasach coraz modniejsze i bardziej pożądane staje się powracanie do przeszłości, w wystroju wnętrz, kuchni ale i w turystyce. Ludzi ciągnie do tego co było kiedyś, bo jest to nie tylko często powrót do dzieciństwa, ale i do wielu pięknych i ciekawych miejsc i rzeczy z duszą.
     Tradycja to zanikające zjawisko, coraz trudniej znaleźć w Polsce miejsce, gdzie wciąż jest ona kultywowana pomimo nowoczesności, która szturmem wkrada się w każą dziedzinę życia. Są jednak miejsca, w których ludzie zamykają kawałek historii, utrzymują dawne zwyczaje i choć często robią to dla celów komercyjnych, a nie z własnych przekonań, to i tak warto je zobaczyć. Takimi miejscami są właśnie skanseny.
     Książka jest niesamowicie dobrze skonstruowana i to mnie najbardziej ujęło. Wydanie jest bardzo proste, ładne i przyciągające uwagę, co jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ przeglądając książkę, rzeczywiście zachęca nas abyśmy nie tylko ją obejrzeli, ale i odwiedzili dane miejsca. Każdy rozdział to inna miejscowość, mnóstwo treści i tyle samo zdjęć. Są jakby dwie części tego albumu. Pierwsza to Skanseny, które trzeba odwiedzić, druga to Skanseny, które warto odwiedzić. Zarówno te pierwsze jak i drugie są zachwycające. Wśród nich między innymi Muzeum rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Park Etnograficzny w Toruniu, Muzeum wsi w Sierpcach czy Skanseny Mazowieckie i Kieleckie w Tokarni. Warto też zajrzeć do Muzeum archeologicznego w Biskupinie, Parowozowni w Wolsztynie i "Królowej Luizy" w Zabrzu. Każdy rozdział zawiera informacje z adresem skansenu, cennikiem, godzinami otwarcia, wskazówkami dojazdu i innymi cennymi szczegółami, które warto znać przed podróżą.
     To co jest wyjątkowe, to mnóstwo zdjęć na zewnątrz i wewnątrz budynków, które właściwie pozwoliły mi zwiedzić te miejsca w moim fotelu. Jest to naprawdę ogromne źródło informacji i wiele pięknych fotografii, a tekst jest bardzo ciekawie napisany. Nie wiedziałam, że w Polsce jest tak wiele różnych tradycji i historii, oraz przepięknych miejsc, a niektóre gospodarstwa, domy i zagrody, są tak niesamowicie zachowane, jakby wciąż mieszkali w nich ludzie. Po lekturze tej książki, zdecydowanie przed jakimikolwiek podróżami w świat, powinno się najpierw zwiedzić Polskę, bo ten przewodnik pokazał mi, że są w Polsce rejony, które zachwycają równie mocno jak zagraniczne kurorty, a do tego mają w sobie atmosferę historii.

Autor: Magda i Marek Osip-Pokrywka
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 224
Ocena: 5/6

6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie stare miejsca, w których czuć klimat minionych lat:) Rozejrzę się za tą pozycją:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie się lubuję w takich dawnych klimatach, w te wakacje byłam na takiej wycieczce w skansenie, do tego odbywał się festyn- mam miłe wspomnienia :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Im człowiek starszy (co nie jest równoznaczne z "w podeszłym wieku") tym częściej zaczyna docenia tradycje i nieco inaczej patrzeć na rzeczy i miejsca, które mogą przywołać wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. doceniać*

   Gapa dziś ze mnie, zjadam literki :P

   Usuń
 4. Coś w sam raz dla mnie, uwielbiam literaturę podróżniczą, albumy, zdaje się że pierwszy raz widzę tę publikację

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)