wtorek, 17 września 2013

Kadisz dla Ruth

"Kadisz dla Ruth" to jedna z najbardziej poruszających historii jakie czytałam. Ta mała, niepozorna książeczka jest lekturą, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Niejednokrotnie łzy cisnęły mi się do oczu, ale również pojawiał się uśmiech. Historia ta jest prawdziwym wyzwaniem emocjonalnym.
Od zawsze wzruszały mnie losy dzieci, w przypadku tej książki wzruszenie jest jeszcze większe, dlatego że tłem całej historii jest okres powiązany z II wojną światową. Autorem jest Kurt Witzenbacher, który zdecydował się opowiedzieć nam historię z jego dzieciństwa, historię jego przyjaźni do żydowskiej dziewczynki Ruth. Akcja dzieje się w latach trzydziestych w Niemczech, kiedy nienawiść do żydów nabierała coraz większej rangi, a oni sami znajdowali się w coraz większym niebezpieczeństwie, nie przypuszczając nawet co ich czeka.
Pewnego dnia do kamienicy, w której mieszkał Kurt, wprowadziła się nowa żydowska rodzina. Chłopiec nie mógł się doczekać tego momentu, ponieważ liczył na to, że być może zamieszka koło niego jakiś inny chłopiec, z którym mógłby się bawić. Ku jego rozczarowaniu, okazało się, że  nową sąsiadką będzie dziewczynka. Mimo początkowego niezadowolenia, dzieci spędzają ze sobą coraz więcej czasu, a ich więzi są coraz mocniejsze. Zostają przyjaciółmi. Również ich rodziny z relacji sąsiedzkiej, przechodzą na relacje przyjacielskie i dobrze czują się w swoim towarzystwie. Spędzają wspólnie święta, także te żydowskie, wzajemnie poznają swoją kulturę i pomagają sobie w potrzebie. Tata Ruth zabiera często ze sobą Kurta do synagogi, natomiast dziewczynka towarzyszy chłopcu w szkółce niedzielnej w kościele.
 Sielanka ta nie trwa jednak długo, ponieważ żydzi są coraz bardziej piętnowani. Sąsiedzi zachowują się w stosunku do nich nieprzychylnie i złowrogo. Coraz częściej używają wyzwisk i wypraszają ich z miejsc publicznych. Zarówno Kurt jak i Ruth nie potrafią tego zrozumieć, nie mogą już swobodnie bawić się na dworze, biegać po ulicy, chodzić do sklepu, czy na plac zabaw. Ich beztroski świat został naruszony. Dziewczynkę spotykają różne nieprzyjemności, to samo dotyczy Kurta, którego ludzie wytykają palcami, za to, że zadaje się z żydami. Jednak te wszystkie wydarzenia powodują, że przyjaźń zarówno między dziećmi, jak i ich rodzinami jest o wiele mocniejsza.
Mimo, że książka opowiada o tragicznych wydarzeniach historii, to mamy również momenty, które pozwalają nam się od tego odciąć, między innymi opisy czasu jaki mali przyjaciele spędzają ze sobą. Jest to czas beztroski, odsunięty od wszelkiego zła, pozwalający dzieciom na wyciszenie i ucieczkę od tego co dzieje się wokół.
Książeczka jest mała i niezbyt objętościowa, ale można dowiedzieć się z niej bardzo wiele m.in o judaizmie i zwyczajach żydowskich. Przedstawioną mamy politykę Führera, w którego tak ślepo wierzył i był zapatrzony pradziadek Kurta, aż do wydarzeń Nocy Kryształowej, po której nic już nie było takie same.
"Kadisz dla Ruth" to pozycja, która spodoba się każdemu, nawet tym, którzy nie przepadają za literaturą wojenną. Autor pisze bardzo prostym językiem, a wszystko opisane jest tak, że książka nie jest "drastyczna", tylko lekka, ale bardzo przejmująca.
 

Autor: Kurt Witzenbacher
Wydawnictwo: Promic
Liczba stron: 180
Ocena: 6/610 komentarzy:

 1. Historie z II wojny światowej zawsze wywołują wiele emocji. Lektura godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie tragiczne historie, musze przeczytac :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sięgam po taką literaturę, chętnie przeczytam i tą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, nie wiem czy jestem na to gotowa, takie wyciskacze łez są chyba nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To coś dla mnie. Koniecznie muszę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie niepozorne książeczki właśnie często są poruszające. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. To musi być piękna książka! Porusza nie tylko kwestie nietolerancji i ciężkich czasów, ale także beztroskie dzieciństwo pełne nieświadomości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsze słyszę o tej książce, ale robi wrażenie, chętnie zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydawnictwo Promic wydaje bardzo wartościowe lektury. Recenzowana przez Ciebie lektura tylko to potwierdza.

  OdpowiedzUsuń