wtorek, 25 czerwca 2013

Zamiana

Share it Please
Zamiana - Zoë Beck     „Zamiana” to niezwykle wciągający, klimatyczny thriller psychologiczny. Przyznam, że do tej pory nie miałam okazji przeczytać wiele książek z tego gatunku, jednak po lekturze książki Zoe Beck z pewnością będę częściej to robić.
     Powieść ta jest skonstruowana bardzo przemyślanie, tak by stopniowo budować napięcie i coraz bardziej intrygować czytelnika, mimo że akcja nie jest tak dynamiczna, jak to bywa w podobnych do thrillerów kryminałach, lecz toczy się swoim wolnym rytmem. Czytając „Zamianę” czułam się jakbym oglądała bardzo dobry film, mocny, mroczny, tajemniczy, ukazujący ciekawe aspekty psychologiczne.
Sam pomysł na fabułę książki był jak najbardziej trafiony. Zamiana dzieci w szpitalu, choroba psychiczna, rozpad małżeństwa, chęć zdobycia sławy, poważania, pieniędzy, odrzucenie przez społeczeństwo, badania genetyczne nad ludzkimi zarodkami – to tematy, które budzą wielkie zaciekawienie u czytelnika, chęć podjęcia dyskusji, zahaczają o etykę i poglądy, powodują wzburzenie i silne emocje.
Akcja książki dzieje się w dwóch ramach czasowych, co także według mnie jest ciekawym zabiegiem. W czasach współczesnych, oraz od końca lat 70. XX wieku.
     W 1978 roku w Berlinie Carla Arnim przebywa w szpitalu, do którego trafiła z powodu półpaśca. Z tego też powodu była rozdzielona ze swoją malutką córeczką Felicitas, którą urodziła pół roku wcześniej, w obawie przed zarażeniem dziewczynki. Po krótkiej rozłące, jedna z pielęgniarek przynosi jej dziecko, które ku zdumieniu Carli, nie jest jej. Nikt jednak nie chce uwierzyć kobiecie, łącznie z jej mężem. Wszyscy twierdzą, że postradała zmysły i odrzuca swoją córeczkę. Wmawiają jej, że przyniesione przez nich dziecko jest jak najbardziej jej małą Felicitas.
     W końcu Carla wychodzi wraz z dziewczynką ze szpitala do domu, jednak nie ustępuje w swoim przekonaniu i poszukuje prawdziwej córki. Pomaga jej w tym znajoma, którą Carla poznała w szpitalu, Ella Martinek. Okazuje się także, że Fliss, dziecko przywiezione ze szpitala, choruje na ciężką chorobę (zespół Hutchinsona-Gilfora), która polega na przedwczesnym starzeniu się.
Drugą bohaterką książki, jest Fiona Harward. Jej historia rozgrywa się już we współczesnych czasach. Kobieta budzi się w wannie, w swoim mieszkaniu z podciętymi żyłami. Dookoła płoną świece, gra muzyka, a w wodzie pływają płatki kwiatów. Ostatkiem sił udaje jej się wyjść z wanny i wezwać pogotowie. Mimo, że kobieta jest pewna, że ktoś chciał ją zabić, to nikt nie chce wierzyć jej słowom. Wszyscy są przekonani, że próbowała popełnić samobójstwo i że coraz bardziej cierpi na pogłębiającą się chorobę psychiczną.
Losy Carli i Fiony połączą się w zaskakujący sposób. Obie bohaterki są postaciami niezwykle ciekawymi, ale jeszcze ciekawsze są według mnie postacie drugoplanowe, m.in. Frederic-mąż Carli, Ella Martinek-jej przyjaciółka, Ben-przyjaciel Fiony, Morag-przyjaciółka i współlokatorka Fiony. Te wszystkie osoby są interesujące pod względem psychologicznym, przez chwilę czułam się jak psycholog badający ich umysły.
     „Zamiana” Zoe Bek to powieść, którą z pewnością mogę polecić miłośnikom rozwiązywania tajemnic, zagadek. Miłośnikom lubiącym zgłębiać ludzką psychikę. Mogę polecić ją osobom, które lubią, gdy autor już na początku książki przechodzi do sedna sprawy i wyjawia, o czym będzie akcja.
     Książkę czytało mi się bardzo dobrze, ale muszę przyznać, że o ile pierwsze dwa rozdziały były wspaniałe, to kolejne bardzo mi się dłużyły i nudziły, jednak od połowy książki historia nabrała takich zwrotów akcji, że czytałam ją z zapartym tchem. Zakończenie zaskoczyło mnie niesamowicie. W życiu bym się go nie domyśliła! To kolejny plus tej powieści, ponieważ ostatnio spotykam wiele dobrych książek, jednak z bardzo przewidywalnymi zakończeniami.
     Podsumowując, jeżeli ktoś ma ochotę na silne wrażenia i dobrą psychologię, to szczerze polecam, mimo drobnych niedociągnięć ze strony autorki.:)

Autor: Zoe Beck
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 288
Ocena: 4/6

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Sonia Draga:

http://www.soniadraga.pl/images/logo.png

16 komentarzy:

 1. Już pierwsze zdanie Twojej recenzji mnie zachęciło do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem wysoka ocena, jako milosnik kryminałow, mam ochote na ta pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak sobie myślę, że w sumie dawno nie czytałam żadnego thrillera psychologicznego. Czuję się zaciekawiona i chętnie poszukam tej książki w bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, mam nadzieję, że książka Ci się spodoba:)

   Usuń
 4. Zaintrygowałaś mnie, więc czym prędzej biegnę do biblioteki i wypożyczam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że udało mi się Ciebie skusić na tę książkę:)

   Usuń
 5. Od czasu do czasu nachodzi mnie chęć zajrzeni do thrillera psychologicznego. Ta powieść wydaje się być całkiem interesująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest interesująca, uwierz mi na słowo:)

   Usuń
 6. Książka wydaje się być w moim guście, dlatego już zacieram ręce na samą myśl, że mogłabym ją przeczytać... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanowię się jeszcze nad tą książką ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem zauroczona po przeczytaniu Twojej recenzji. Książka zapowiada się niezmiernie ciekawie. Bardzo chcę ją przeczytać:)
  A tak w ogóle to nie nadążam z czytaniem Twoich recenzji, tyle ich piszesz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Książka jest naprawdę bardzo ciekawa, także szczerze Ci polecam.
   Musiałam narzucić takie tempo z recenzjami, bo mam straszne zaległości:)Bo ja tak czytam i czytam te ksiażki, a później nie chce mi się pisać , aż w końcu nadchodzą terminy oddania recenzji i wtedy mam niezły kocioł:)Czasami jeszcze publikuję recenzje książek, które czytałam jakiś czas temu, np. na początku roku:) Tak to już ze mną jest, chyba nigdy nie będę na bieżąco:)No ale miło mi, że czytasz te moje wypociny:)

   Usuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)