wtorek, 15 lipca 2014

Radiota

Share it Please
    Marek Niedźwiecki to znany w Polsce dziennikarz radiowy, choć on sam uważa siebie raczej za prezentera radiowego i tak też chce aby o nim mówiono, jeśli w ogóle już trzeba mówić, bo Niedźwiecki nie znosi rozgłosu. Jego  niezwykle charakterystyczny i spokojny głos jest jego znakiem rozpoznawczym i wielu ludzi twierdzi, że wręcz odstresowują się słuchając go. Przy jego audycjach wychowało się mnóstwo osób, bo trzeba zaznaczyć, że to jedna z najdłuższych radiowych karier jakie zanotowano. Niedźwiecki to jednak nie tylko przedpołudniowe audycje w "trójce", ale także i masa wydanych składanek z największymi hitami z różnych okresów czasowych, wiele publikacji, książka i dziesiątki artykułów i wywiadów prasowych. To człowiek legenda polskiego radia, o którym mówiono już od jego pierwszego sukcesu i o którym nadal będzie głośno, bo wciąż aktywnie działa w sferze muzycznej. Mało osób wie też o tym, że to on jest twórcą słynnej Listy  Przebojów Programu Trzeciego, oraz wielkim miłośnikiem Australii.
     Ta książka to wszystko w jednym. To reportaż o wspaniałym zawodowcu, biografia niezwykłego człowieka, album z dziesiątkami zdjęć od dzieciństwa po czasy obecne, a także ogromny przegląd muzyczny widziany oczami osoby, która na muzyce zna się najlepiej. Można powiedzieć, że Marek Niedźwiecki oprowadza nas po swoim życiu od momentu gdy był jeszcze małym dzieckiem, po dorosłość, aż do dzisiaj.  Towarzyszymy mu w jego pierwszych małych, a potem już ogromnych sukcesach, razem z nim odkrywamy tajniki zawodu i tajemnice radia i edukujemy się, bo wystarczy krótki moment spędzony przy jego audycji lub wspomnieniach, by stać się znawcą muzyki polskiej i nie tylko.
     "Radiota" jest właściwie o wszystkim. Dowiedziałam się jaki jest stosunek prezentera do ochrony środowiska, segregacji śmieci, a nawet cen miodu, poznałam jego opinię na temat "celebryctwa", z którym absolutnie nie chce być utożsamiany, a także poznałam na odległość jego rodzinę, z którą jest związany. Wycieczki do rodzinnych miejsc są dla niego czymś naturalnym i częstym. Jego życie jako wchodzącego w dorosłość człowieka nie było takie łatwe. Ciężkie czasy studenckie i pierwsze kroki w zawodzie wymagały dyscypliny, niezwykłych umiejętności, odwagi i uporu. Jednak ostatecznie udało się, czego efektem jest właśnie ta książka. Trudno nie podziwiać jego osobę, za mnóstwo wywiadów z gwiazdami światowego formatu, za doświadczenia na wielu imprezach muzycznych znanych na całym świecie. Wiele fragmentów natomiast mnie zaskoczyło. Niedźwiecki przyznaje się np. do rezygnacji z rodziny na rzecz kariery, do samotności z wyboru. Choć taka postawa wzbudza wiele pytań i emocji, trudno oceniać czyjeś wybory.
     Na pewno jest to pozycja na wiele wieczorów, na którą czekało wiele osób. Dla wszystkich będzie to niezwykle ciekawe i przyjemne spotkanie z legendą polskiego radia, a dla wielbicieli jego osoby to nie lada gratka.

Autor: Marek Niedźwiecki
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 303
Ocena: 5/6
http://www.wielkalitera.pl/

1 komentarz:

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)