niedziela, 2 marca 2014

Akademia Khana, szkoła bez granic

Share it Please
    "Akademia Khana, szkoła bez granic" to książka niezwykła. Opowiada o człowieku, który postanowił zrewolucjonizować system nauczania na całym świecie tak, by dopasować go do uczniów, studentów, zwykłych ludzi, a nie do programu wytyczonego przez rząd. Od zwykłych korepetycji on-line, aż do internetowej szkoły znanej i używanej na całym świecie.
     Autorem programu jak i książki jest Salman Khan. Urodzony w Luizjanie, pochodzi z rodziny emigrantów. Z zawodu analityk hedgingowy, inwestor i absolwent Harvardu. Widząc, jaki ogromny problem mają uczniowie z nauką, przyswojeniem kolejnych lekcji w szkole i tym, jak nie zwraca się uwagi na ich potrzeby, postanowił utworzyć własną szkołę, w której ważne będzie nie wyrobienie się w czasie z materiałem narzuconym odgórnie, lecz to, jakie podejście i predyspozycje ma każdy uczeń. Na początku udzielał korepetycji, potem by dotrzeć do większej ilości osób i skuteczniej tłumaczyć wszelkie zagadnienia, zaczął nagrywać filmiki na youtube. Z czasem powstała strona internetowa, na której dziś zapisanych jest wiele osób.
     Dla Khana ważny jest każdy przypadek z osobna. Wszyscy czasami trafiają lub trafiali w szkole na tematy, których nie mogli zrozumieć. Mimo to nauczyciele nie poświęcali nam zbyt dużo czasu pomagając zrozumieć lekcje, lecz zadawali zadanie domowe wymagając rozwiązania, następnie ci, którzy nie załapali tematu, dostawali złą ocenę na sprawdzianie. Khan jest przeciwny temu precedensowi. Jego metoda polega na tym, że poświęca każdemu tyle czasu, aż zrozumie zagadnienie i będzie w stanie samodzielnie rozwiązać zadanie. Jego zdaniem tak powinni postępować także nauczyciele w szkołach. Jeśli uczniowie nie rozumieją bowiem jakiejś lekcji, a z powodu braku czasu rozpocznie się tłumaczenie kolejnej, to i tak niczego oni nie zrozumieją bez wiedzy z poprzednich zagadnień. Takie braki nawarstwiają się i przez to ponad połowa uczniów szkół średnich nie posiada wiedzy z zakresu podstawówki!
    Wszystkie lekcje na youtube, jak i strona internetowa są całkowicie darmowe i można z nich korzystać po zalogowaniu się. Sama odwiedziłam ja już parokrotnie i ze zdziwieniem stwierdziłam, że matematyka w wykonaniu Salmana jest naprawdę łatwa i szybko się ją łapie. W dodatku całość bardziej przypomina ciekawe i przyjemne zagadki niż żmudne i ciężkie matematyczne zadania. To idealna strona dla osób pragnących podszkolić się w nauce lub tych, którzy szykują się do ważnych egzaminów.
     Książka jest napisana tak prosto, że każdy ją zrozumie i zostanie zaintrygowany lub choćby zaciekawiony. Jest dobrze rozplanowana i w niczym nie przypomina encyklopedycznych poradników matematyczno-naukowych, a treść podzielona jest na kilka części. Dla mnie, jako osoby, której matematyka zawsze przychodziła dużo ciężej niż innym, zarówno książka jak i sam program Khana są wręcz idealne, dlatego polecam ją wszystkim, zwłaszcza osobom nie cierpiącym matematyki.

Autor: Salman Khan
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 240
Ocena: 5/6
http://www.mediarodzina.com.pl/

5 komentarzy:

 1. Chyba jednak nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie, może kiedyś trzeba by było po tą książkę sięgnąć ;)

  I czyżby mi się wydawało, czy zmianie uległ wizerunek bloga? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie pracuję nad nowym wyglądem bloga:) Mam nadzieję, że do jutra skończę, bo muszę jeszcze poprawić kilka rzeczy. Nadchodzi wiosna, więc czas na zmiany:) Ale cieszę się, że zauważyłaś!
   Pozdrawiam mocno:)

   Usuń
  2. nowy wizerunek jak najbardziej na tak! :) bardzo ładny

   Usuń
 3. Zapraszam na podsumowanie 6 odsłony Kryminalnego Wyzwania!
  http://miqaisonfire.wordpress.com/2014/03/03/472-podsumowanie-kryminalnego-wyzwania-6/

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)