czwartek, 20 lutego 2014

Błazen Królowej

Share it Please
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/118000/118916/352x500.jpg     "Błazen królowej" to kolejna już powieść Philippy Gregory opowiadająca losy dawnych władców i króli, jednak tym razem jest to historia zmieniająca w znacznym stopniu sytuację na dworze. Tym razem główni bohaterowie zmieniają się, wątki są całkowicie nowe i wydaje mi się, że to pierwsza cześć z całego cyklu, której można nie zrozumieć bez poprzednich części.
     Muszę przyznać, że Philippa Gregory to autorka, która cały czas mnie zaskakuje. Jej styl rozwija się z książki na książkę, język jest oraz bardziej realistyczny, ciekawy i wciągający.
     Tym razem cofamy się do roku 1548, w czasy Hiszpańskiej Inkwizycji. Do Anglii przyjeżdża drukarz żydowski wraz z rodziną. W wyniku splotu okoliczności jego córka Hanna zostaje przyjęta na dwór. Jednak królestwo nie jest już takie samo. Król Henryk nie jest już zarządcą w kraju. Koronę objął jego jedyny dziedzic Edward. Już od najwcześniejszych lat przygotowywany do objęcia władzy w państwie. Mimo, że władca miał także dwie córki, Marię i Elżbietę, to właśnie chorowity syn dostał koronę, o którą jego siostry toczą nieoficjalną i sekretną walkę. Jednak już wkrótce przyjdzie im przyjąć do bitwy kolejną rywalkę o władzę, Hannę, która mimowolnie stanie się pionkiem i z całych sił będzie się starała, ocalić życie.
     "Błazen królowej" to historia znanej chyba wszystkim "krwawej Mary", która nie cofnęła się przed niczym i nie oszczędziła nikogo w walce o koronę i w swoim późniejszym życiu. Jednak Elżbieta, uznawana za łagodniejszą siostrę, także nie grzeszyła dobrocią. Rodzeństwo przez długi czas walczyło o władze i przywileje, każdy chciał zdobyć królestwo, a ich metody były momentami wręcz zatrważające. Edward, choć już otrzymał "nagrodę" od ojca, nie mógł się nią zanadto nacieszyć, przez wzgląd na swoje zdrowie. Innym ważnym elementem powieści jest inkwizycja hiszpańska, właściwie główny wątek poboczny tej części. Już od początku książki widzimy ludzi prześladowanych, poznajemy metody "wymuszania" wiary na ludziach, już główna bohaterka, Hanna, jest uosobieniem uciśnionego przez władzę człowieka.
     Myślę, że nie trzeba  polecać żadnej książki Gregory, bo jej nazwisko jest marką samą w sobie. Natomiast mogę jedynie dodać od siebie, że ta część serii jest jedną z ciekawszych, zwłaszcza, że fabuła została w wielu momentach zmieniona, doszły nowe wątki i wydarzenia, autorka wkroczyła w nową "erę historyczną", dzięki czemu można się poczuć, jakby był to początek nowej serii. Jednak jak wspomniałam wcześniej, tym razem tom jest już na takim etapie, że moim zdaniem powinno się jednak najpierw przeczytać poprzednie powieści, dopiero potem sięgnąć po "Błazna królowej".

Autor: Philippa Gregory
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 576
Ocena: 6/6

1 komentarz:

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)