piątek, 31 stycznia 2014

Dave Grohl, oto moje (po)wołanie

http://www.wsqn.pl/wp-content/uploads/2013/12/grohl_1000px.jpg     Muzyczne biografie są stałym repertuarem w mojej biblioteczce i właściwie nie ma miesiąca, w którym nie zapoznałabym się z choć jednym "życiem" jakiegoś muzyka czy zespołu. Często dowiadywałam się rzeczy, które sprawiały, że w jednej chwili traciłam cały szacunek i sympatię do osoby, jak było w przypadku Davida Bowie, ale też i często zmieniałam swoje sceptyczne nastawienie jak w przypadku Kings of Leon. Dlatego też dzisiaj nawet jeśli nie lubię, lub nie słucham pewnej muzyki, nie odrzucam biografii muzyków bez wcześniejszego zapoznania się z nimi.
      Bohaterem historii jest Dave Grohl, gitarzysta i wokalista, a nawet kompozytor. Jego zawodowa droga obejmowała takie zespoły jak Nirvana, Foo Fighters, Queens czy The Stone Age. Już same rockowe i popularne na całym świecie nazwy zespołów robią wrażenie i sprawiają, że od razu inaczej podchodzi się do życia Grohla. W moim przypadku ciekawość wzrosła właściwie od razu. Grohl nazywany jest muzycznym geniuszem rocka i nie sposób się z tym nie zgodzić. To człowiek-samouk, który do wszystkiego doszedł sam, każdej rzeczy, którą potrafi, nauczył się bez pomocy innych. Od razu nasuwa się myśl, iż jest to osoba uparta, wytrwała i solidna. Według ekspertów i osób z otoczenia Grohla, to także najmilszy rockman wszech czasów człowiek dobry i sympatyczny, z sercem na dłoni. Choć te określenia nie pasują do rockmana, budzą też w czytelniku sympatię do jego osoby i intrygują, bo do tej pory spotykaliśmy się raczej z muzykami agresywnymi, ekscentrycznymi i zbuntowanymi.
     Oprócz życia Dave'a, którego w książce jest stosunkowo niewiele, znajdziemy tu też mnóstwo ciekawostek i opowiastek zza kulis najsłynniejszych grup muzycznych. Dowiedziałam się szczegółów o wielu znanych osobach, np. wyznanie Grohla dotyczące Curta Cobaina, kulisy kłótni w grupie, zatargi, wrogości i zazdrości, czyli wszystkich niesnasek, które nie wyszły na światło dzienne. Do tego trochę historii koncertowych i wiele innych, które naprawdę mnie wciągnęły i sprawiły, że nieco inaczej patrzę dziś na życie muzyków. Autor skupił się jednak nie tylko na znanych grupach, ale i solowych muzykach z którymi koncertował Grohl. To wspaniała okazja dla wszystkich fanów, by poznać parę ciekawostek o swoich idolach.
      Dave  to człowiek, który wymarzył sobie sukces i skrupulatnie rozplanował swą drogę przyszłej kariery. Mimo, że było trudno i mogło się nie udać, nigdy się nie poddał i osiągnął swój cel. Został gwiazdą muzyki i znalazł się dokładnie tam , gdzie planował. To obraz niezwykłej determinacji, odwagi i siły. Mimo wszystko pozostał normalnym i zwyczajnym sobą, tylko w nowej rzeczywistości. Jednak przeglądając internet zdałam sobie sprawę, że jak wszyscy, także i on nie był święty, miał parę porażek, wpadek i wad na swoim koncie, których próżno szukać w biografii. Od razu nasuwa się myśl i jest to zarazem główna wada tej książki, że jej autor, znany i ceniony muzyczny pisarz Paul Brannigan, prywatnie przyjaciel Grohla, spisał jego dzieje w taki sposób, by wybielić jego osobę, czasem aż do przesady. Nie znajdziemy tutaj żadnych złych momentów muzyka, żadnych potknięć, a tych przecież trochę było. Brannigan staranie wybrał najlepsze momenty w karierze gitarzysty, wyselekcjonował szczątkowe fragmenty z jego życia i poskładał w całość, czego efektem jest idealny obraz wspaniałego muzyka bez wad. Trochę mi brakuje w tym tytule rockowej zaciętości i dlatego też, pomimo, że to właściwie jedyna wada biografii, muszę przyznać słabszą ocenę.

Autor: Paul Brannigan
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 416
Ocena: 4/6


http://wydawnictwosqn.pl/
     

 http://pozeracz-slow.blogspot.com/2013/12/wyzwanie-muzyczne.html

5 komentarzy:

 1. Czas spędzony z tą książka zaliczam do udanych, a samego Grohla cenię i szanuję zarówno za wkład w muzykę jak i pozostanie normalnym facetem:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! :) Nie szkodzi, że wysłałaś linki do wyzwania dopiero teraz, jeśli jest Ci tak wygodniej, możesz je wysyłać raz, pod koniec miesiąca w całości, żaden problem :) Ważne tylko, by to było tak jak teraz, pod koniec miesiąca, a nie na początku kolejnego :) Dzięki wielkie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam się szczerze, że takie książki biograficzne zbytnio za mną nie przemawiają chociaż trzy uwielbiam: dwóch sportowców i jednego pisarza. Ale może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i recenzowałam tę książkę u siebie.Sorry, za spam, ale chętnie dzielę się przemyśleniami, więc możesz się z moimi zapoznać tutaj http://coolturalna.blogspot.com/2013/12/dave-grohl-this-is-calloto-moje.html. Ja książce zarzucam to, że za mało jest Grohla w Grohlu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurt przez "K", nie przez "C" ;)
  Sorry, tak mi się rzuciło w oczy akurat.

  A książkę też recenzowałam, może z trochę mniejszym entuzjazmem niż Ty, ale ogólnie pozycja godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń