wtorek, 19 listopada 2013

Survival, czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka

Share it Please
Survival. Czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka - Leszek K. Talko     Dzisiejszy świat pędzi do przodu, powoli zacierają się tradycje, a etykieta zdecydowanie odchodzi w kąt. Mało kto zna podstawowe zasady savoir vivreu i chyba nikt nie pamięta o starych zwyczajach i po prostu kulturze. Zniknęły granice prywatności, dziś wypada już zapytać o właściwie wszystko, nie ma rzeczy niestosownych, język potoczny wszedł do każdej sfery życia, ubiór często pozostawia wiele do życzenia, a rzeczy typu intymność czy przyzwoitość to powoli jedynie wyrażenia ze słownika, dawno już nie respektowane. Są jednak osoby, którym dawnych czasów brakuje, które nie zgadzają się na nową modę i czują się skrępowane i "na świeczniku" i właśnie dla takich osób jest poradnik, który przedstawię dzisiaj.
     Autorami są Monika Piątkowska i Leszek Talko, którzy w zabawny sposób próbują dostosować dawne obyczaje i zasady zachowania się do współczesnych realiów, co przeważnie wychodzi wręcz komicznie. Próbują zastosować stare zasady do mentalności współczesnego człowieka, żyjącego w epoce fejsbuka. Tutaj nastąpił dla mnie mały zgrzyt, bo choć w tytule książki występuje nazwa tego najpopularniejszego dzisiaj portalu, to jednak w samej treści jest o nim wręcz znikoma ilość informacji, jakby autorzy starali się przyciągnąć czytelników chwytliwym hasłem.  Jednak samo przesłanie użycia fejsbuka w tym poradniku jest zrozumiałe. Portal ten właściwie zawładnął dzisiejszymi czasami, a konto na nim to już wręcz konieczność. Fejsbuk zatarł granicę intymności, można z niego dowiedzieć się właściwie wszystkiego o drugiej osobie, jej miejscu zamieszkania, pracy, statusie, a nawet obejrzeć masę zdjęć od tych wakacyjnych zaczynając, po zdjęcia tego co ktoś miał na śniadanie kończąc. Każda firma, osoba, korporacja ma dziś swój profil, a od ilości obserwatorów uzależnia się czyjąś popularność.
     Poradnik ten właściwie jest dla wszystkich, bo nie jest skierowany do jednej, konkretnej grupy odbiorców, a do wszystkich. Pomaga radzić sobie w każdej dziedzinie życia. Dowiedziałam się jak odpowiadać na wścibskie pytania rodziny i znajomych, jak wybrnąć z niezręcznej sytuacji, jak poradzić sobie z wiecznym remontem u sąsiada, jak przeżyć bez grosza, poznać kogoś, napisać referencje czy nawet wybrnąć z trudnej rozmowy. Właściwie jest tu porada na każdy temat, a wszystko przejrzyście poukładane. W książce znajduje się dziewięć działów z podrozdziałami, których jest całe mnóstwo.
     Ogólnie książka zdecydowanie bardzo przypadła mi do gustu, ale momentami autorzy zbyt usilnie starali się rozbawić czytelnika językiem, co denerwowało i uważam, że było zbędne, bo treść już sama w sobie była zabawna. Niektóre rozdziały, bardzo rzadko ale jednak, były tez aż nazbyt płytkie i chyba nikt nie ma z nimi na co dzień problemu, więc podjęcie ich było dla mnie zdecydowanie niepotrzebne. Jednak całościowo jest to niezwykle ciekawa i wciągająca niczym powieść książka, która rozbawia i daje do myślenia nad płytkością dzisiejszego świata, dlatego zdecydowanie polecam ją wszystkim, bo to wspaniała lektura na odprężenie.

Autor: Monika Piątkowska, Leszek Talko
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 360
Ocena: 5/6
http://www.pwn.pl/

5 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że mogłabym o tym poczytać:) Nie podoba mi się kierunek do którego zmierza współczesne społeczeństwo...

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście, wydaje się, że książka jest w temacie, który dotyczy nas wszystkich. :)
  Warto coś takiego przeczytac. :))
  Pozdrawiam,
  Ilona

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeglądałam ją ostatnio w Empiku i bardzo spodobał mi się styl, w jakim jest napisana - zabawna a jednak takie sytuacje zdarzają się codziennie. Muszę ją kupić:)

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)