sobota, 5 października 2013

Ulica rajskich dziewic

Share it Please

    "Ulica rajskich dziewic" to powieść o islamskiej kulturze, Egipskich tradycjach i trudnych realiach życia według surowej i rygorystycznej religii. Autorką jest Barbara Wood, znana pisarka, która od dziecka tworzyła liczne opowieści i opowiadania, a swoją pierwszą książkę napisała w wieku szesnastu lat. Jej powieści tłumaczone są na wiele języków, a ona sama jest jedną z ulubionych autorek czytelniczek na całym świecie. Specjalizuje się w łączeniu współczesności z egzotycznymi kulturami i tradycjami.
     Powieść opowiada o Yasminie, młodej dziewczynie, która wychowuje się w cenionej i szanowanej, bogatej rodzinie  Raszidów. Choć pozornie są oni szczęśliwi, skrywają sekrety. Wzajemne żale i wiele niedopowiedzianych słów sprawiają, że między członkami rodziny nie ma prawdziwej, szczerej więzi.
     Pewnego dnia, Yasmina pada ofiara gwałtu i choć sama cierpi, okazuje się, że nie może liczyć na wsparcie rodziny. W jej kulturze i religii, oznacza to hańbę i wstyd dla rodziny, przez co ta wyrzuca ją z domu i skazuje na karę śmierci. Dziewczynie pozostaje jedynie ucieczka do Zachodniego świata, gdzie będzie musiała na nowo odnaleźć się i zacząć żyć. Nie jest to jednak łatwe, bo zderzenie jej tradycyjnego wychowania z nowoczesnością Anglii i Stanów gdzie trafia po opuszczeniu Egiptu, wydają się być barierą nie do pokonania. Yasmina jest oszołomiona kulturą Zachodu, nie potrafi zaakceptować i pojąć zachowań ludzi, stylu życia i wolności jaka panuje w niemal każdej dziedzinie życia. Jednak mimo wszystko podejmuje tę próbę, z dobrym skutkiem. Nie jest to jednak koniec jej więzi z Egiptem i islamem, okazuje się bowiem, że musi ponownie wrócić do korzeni by odkryć prawdę i rozwikłać dawne zagadki jej rodziny. To także okazja by sprzymierzyć się z ojcem i pozostałymi krewnymi.
     Książka jest emocjonująca i wciąga czytelnika w świat tradycji, zderzenia dwóch całkowicie różnych kultur.  Wielokrotnie nie rozumiałam zachowań niektórych członków rodziny i samej Yasminy, trudno mi było zapamiętać także imiona i charaktery postaci, których było całkiem sporo. Nie jest to jednak książka ciężka, a wręcz przeciwnie. Autorka trudną fabułę, która na pewno dostarcza emocji, potrafiła ując w tak lekkim i łatwym stylu i języku, że pomimo małej czcionki czyta się ją błyskawicznie, a ciekawość rośnie z każdą stroną. Na pewno nie można narzekać na powolną lub skąpą akcję, bo tej jest w książce mnóstwo, wątki są dodawane i poszerzane z każdą stroną. Ta intensywność sprawia, że każde wydarzenie odczuwa się wraz z bohaterami.
     Podczas lektury nie byłam w stanie ocenić jej bohaterów, krytykować lub polubić, bo zdaje sobie sprawę, że wychowanie i tradycje jakimi jesteśmy otoczeni, mają duży wpływ na nasze zachowanie i całe życie, dlatego nie mogłam ocenić bohaterów, bo tak zostali nauczeni. Mimo to, niejednokrotnie byłam na nich zła czy wściekła, ale też i było mi ich żal. Ukazanie rodziny, która szczyciła się wielkim szacunkiem i bogactwem, a potem straciła cały splendor, było wzruszające, bo pokazywało emocje bohaterów względem tego.
      Czytając opinie w internecie, zauważyłam, że większość osób zarzuca autorce brak realizmu i zakłamanie wielu opisywanych faktów. Ja jednak, pomijając zgodność z realiami islamu, nie mogę nie pochwalić talentu pisarki i z punktu widzenia czytelnika, oceniając fabułę za ciekawość, styl i akcję, muszę polecić książkę i zdecydowanie zachęcam do zapoznania się z nią osobiście. Na pewno jest to bardzo dobra pozycja jeśli chodzi o ten gatunek.

Autor:Barbara Wood
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 424
Ocena: 5/6
http://publicat.pl/pub/images/publicat-s-a-grupa-wydawnicza.png

10 komentarzy:

 1. oj lubię taką tematykę o zderzeniu kultur, bardzo chętnie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Islamska kultura budzi we mnie ogrom sprzecznych emocji i nie chciałbym nigdy być na miejscu tych kobiet, które muszą znosić tę rygorystyczną religię. Co do samej książki chętnie przeczytam, gdyż interesują mnie takie szokująco-poruszające tematy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowała mnie ta książka, jak dotąd nie miałam okazji przeczytać nic o Islamie i tamtejszych kobietach. Kupiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa pozycja. Z ogromną chęcią poszukam :) Zaciekawiła mnie fabuła a i okładka przyciąga mój wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się ciekawa, chętnie się za nią rozejrzę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki Barbary Wood. Ta powieść sprawiła mi mnóstwo czytelniczej przyjemności :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam jakiś czas temu i byłam pod wielkim wrażeniem, wkurzała mnie tylko mikroskopijna czcionka . Kurcze po Twojej recenzji mam ochotę na powrót na Ulicę Rajskich Dziewic

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio miałam styczność dzięki jednej z książek z realiami islamu i sytuacją kobiet i chyba chwilowo muszę odpocząć od tej tematyki. Ale jest to na tyle ciekawe, że na pewno tytuł zapamiętam na przyszłość. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam twórczości autorki, ale chętnie bym poznała :)

  OdpowiedzUsuń

Kontakt

Wybierz jedną z interesujących cię form kontaktu:

email: gosagon5@gmail.com

lub po prostu zostaw komentarz. Odpowiadam najszybciej jak mogę.

:)